Möödunud nädalavahetusel toodi New Yorgi mänguasjamessil avalikkuse ette maailma esimene lastele mõeldud "transsooline" nukuke, mille välimus on inspireeritud USA-s elavast LGBTQ aktivistist Jazz Jenningsist.
16-aastane Jennings on saanud kuulsaks kui üks nooremaid ametlikult "transsooliseks" tunnistatud inimesi. Ta on andnud nukukesele ka oma heakskiidu, öeldes, et selle turule toomine saadab lastele "transsoolisuse" kohta positiivse sõnumi, vahendab The Guardian.
"Juba väiksena meeldis mulle nukkudega mängida," ütles ta mänguasjamessi eel ajalehele The New York Times antud intervjuus. "See oli suurepärane võimalus näidata vanematele, et ma olen tüdruk, sest nii sain ma ennast väljendada just sellena, kellena end tundsin. Seega see [nuku turuletoomine] tõesti meeldib mulle, kuna minu enda saamise loos on nukkudel olnud väga oluline roll."
Nukku hakkab tootma New Yorgis asuv ettevõte nimega Tonner Doll Company, mis on spetsialiseerunud nii täiskasvanutele kui ka lastele mõeldud kollektsiooninukkude valmistamisele. Ettevõtte tootevalikusse kuuluvad ka teleseriaalide, koomiksiraamatute ja filmide kangelastest valmistatud nukud, teiste hulgas Ämblikmees ja Harry Potter.
Ettevõte on uue nuku lisandumise üle uhke, väites, et omab "ühiskonda muutvatest kangelastest" nukkude valmistamisel juba ulatuslikku kogemust.
"Ma olen nukk!" kirjutas Jennings oma Facebooki lehel ja lisas: "Aitäh, Tonner, et olete nii progressiivsed!" Ettevõtte juht Robert Tonner, kes juhtis isiklikult uue nuku väljatöötamist, toonitas aga omapoolses avalduses, et "Jazz tähistab kõike seda, mida ma inimloomuse juures austan – ta on erakordselt vapper, intelligentne, südamlik ja loominguline."
Tonner loodab alustada nukkude seeriatootmist hiliskevadel või varasuvel. Nukke hakatakse müüma nii mänguasjakauplustes kui ka interneti teel. Nuku 45 sentimeetri pikkust prototüüpi esitleti nädalavahetusel Manhattanil toimunud Mänguasjamessil.
Jazz Jennings, kelle järgi nukk valmistati, sündis poisina, ent ta toodi meedia vahendusel juba 5-aastasena avalikkuse ette kui "transsooline" laps. Üleriigilise tähelepanu pälvis ta Barbara Watersi vestlussaates vaid kuue aasta vanusena.
Ettevõte on uue nuku lisandumise üle uhke, väites, et omab "ühiskonda muutvatest kangelastest" nukkude valmistamisel juba ulatuslikku kogemust.
Sellest ajast saati on Floridast pärit teismeline esinenud paljudel kordadel telešõudes ja tuuritanud kogu riigis noorte "transsooliste" eestkõnelejana, pidades kohtumisi koolides ja ülikoolides ning astudes üles ka konverentsidel. Ta on kirjutanud kaks raamatut: 2014. aastal ühe lasteraamatu ning mullu välja antud memuaarid.
Nüüd on temast saanud keskne kangelane suurejoonelises telešõus "Mina olen Jazz" (I Am Jazz), milles ta keskendub oma "transsoolise" eluga kaasnenud füüsilistele ja emotsionaalsetele üleelamistele.
Transsooliseks nimetavad nn sooideoloogia (gender theory) eestkõnelejad inimesi, kelle sooline identiteet ei lange kokku bioloogilise sooga (nt mehed, kes tunnevad end naisena, või naised, kes tunnevad end mehena).