Pilguheit Saksa keskpanga kullavarudele Frankfurdis 2012. aasta 20. märtsil. Foto: Scanpix

Läinud nädala lõpus esines Itaalia de facto liider Matteo Salvini üleskutsega likvideerida Itaalia keskpank ja finantsregulatsiooniasutus Consob, kirjutab ZeroHedge.

Siseministri sõnutsi tuleks samuti “pikaks ajaks vangi panna petised”, kes itaallastest hoiustajaile kahju on tekitanud.

Selle nädala alguses jätkas Salvini ettepanekuga arestida Itaalia keskpanga kolossaalsed kullavarud.

“Kuld on itaalia rahva ja mitte kellegi teise omand,” sõnas Salvini, ähvardades mõnede meelest keskpanga “sõltumatust”, mida kunagi tüüris praegune Euroopa Keskpanga president Mario Draghi.

Eelnevalt esitati selsamal esmaspäeval Itaalia parlamendile eelnõu, mille kohaselt kuuluvad kullavarud riigile.

Kriitikud viitasid võimalusele, et valitsus võib kavatseda kulla abil oma valimislubadusi täitma asuda – mille kohta Salvini märkis, et pole sellele mõelnud, kuid “mõte võiks olla huvitav.”

Eelnõu esitanud euroskeptiline rahvasaadik Claudio Borghi (Liiga) selgitas siiski, et “kuld peaks kuuluma riigile, mitte valitsusele” ning nägi varianti “võtta vastu veel üks seadus, mis ütleb, et kullavarudest ei või midagi müüa ilma kahe kolmandikulise või suurema enamuseta parlamendi mõlemas kojas.”

Idee Itaalia kuld rahaks teha ja selle abil riiklikke kulutusi finantseerida näib pärinevat Viie Tähe Liikumise asutajalt Beppe Grillolt, kes kirjutas mullu sügisel, et “see võimaldaks lõpuks panna punkti sellele tüütule jutule, et raha pole.”

Koomik küsis: “Miks peavad kodanikud oma kaelakeesid müüma, ja riik mitte?”

Itaalia keskpanga kullavarud on analoogiliste asutuste arvestuses maailmas USA ja Saksamaa järel suuruselt kolmandad ehk 2452 tonni, mis tänaste hindade juures teeks veidi üle 103 miljardi dollari.

Itaalia võlakoorem on siiski oluliselt kõrgem ehk 2,35 triljonit eurot.

Et Itaalia rahandus establishmentist lõplikult vabaks rebida, tuleks Salvinil ZeroHedge’i hinnangul kuulutada kehtetuks riigivõlg, väljuda Euroopa Liidust ja võtta taas kasutusele liir.

Toimetas Urho Meister