17. veebruaril leidis Toompeal Stenbocki maja ees aset juba üheksas SAPTK poolt korraldatud pikett valitsuse koroonapoliitika vastu, millest võttis osa rohkem kui sada inimest. Kõnedes nenditi, et kuigi üha enam prominentseid isikuid on koroonapiirangute vastu sõna võtnud, hoiab valitsus neid endiselt jonnakalt jõus. Samuti rõhutati, et apartheidivalitsuse tegevus on silmakirjalik ja valelik.
"Tervist head sõbrad! Suur tänu, kes te olete kõik tulnud siia järjekordselt hoolimata viletsast ilmast ja hoolimata tõsiasjast, et me oleme juba ligi kümme korda käinud siin Stenbocki maja ees meelt avaldamas, ilma et keegi seal majas oleks pidanud vajalikuks kõige vähemalgi määral meiega dialoogi astuda. Eks see räägib ka selle seltskonna kohta nii mõndagi kui kõik protestid absoluutselt – kõik inimeste mured – lähevad kurtidele kõrvadele. Null huvi, null valmisolekut midagi kuulata, midagi arutada. Nimetage seda demokraatiaks kui soovite, mina nimetaksin seda mõne teise sõnaga," juhatas piketi sisse Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhataja Varro Vooglaid.
"Me näeme kuidas valitsuse eelmise niinimetatud teadusnõukoja juht Irja Lutsar käib nagu rikkis grammofon ringi ühest stuudiost teise ja räägib igal pool kogu aeg sama juttu, et tema küll ei saa aru, mis eemärki need piirangud – ennekõike see vaktsiinipasside süsteem – enam meie ühiskonnas teenib. Irja Lutsar, mitte mina, mitte keegi lamemaalane niiöelda, mitte keegi ekstremist, Kremli käsilane, äärmuslane… Irja Lutsar, Tartu Ülikooli professor, valitsuse teadusnõukoja eelmine juht ütleb, et nendel piirangutel ei ole meie ühiskonnas enam mõnda aega juba mõistuspärast alust. Tõsi, mina ütlen, et nendel ei ole ka mitte kunagi olnud mõistuspärast alust… nagu me kõik ütleme, sellepärast, et me teame väga hästi, et Rootsi näiteks ei ole selliseid piiranguid jõustanud ja nende olukord viiruse levikuga seonduvalt ei ole sugugi halvem kui Eestis – vastupidi, olukord on parem. Teisisõnu, seda süsteemi ilmselgelt pole kunagi vaja olnudki," rääkis Vooglaid
"Aga fakt on see, et Irja Lutsar räägib pikemat aega järjepidevalt ühte sama juttu, et vaktsiinipasside süsteem on ilma mõistuspärase aluseta. See ei ole viiruse leviku tõkestamise seisukohast vajalik, see ei ole haiglakoormuse leevendamise seisukohast vajalik, see on lihtsalt poliitilise kontrolli, inimeste kiusamise ja ahistamise ja survestamise, inimeste türanniseerimise vahend. Ja seda ta tõepoolest on. Irja Lutsar muidugi neid sõnu ei kasuta, aga see sõnum, mis on ju tema poolt palju kordi kõlama pandud on see sama. Loomulikult on kahju, et Irja Lutsar ei väljendanud sama mõistuspäraseid seisukohti siis, kui ta veel oli teadusnõukoja juht ise, aga sellest hoolimata on tänuväärne, et ta seda nüüdki teeb. Ja ma arvan, et selles osas – nagu inglased ütlevad "give credit where credit is due" – võib talle ka õigusega tunnustust avaldada," leidis Vooglaid.
"Aga tundub, et viimased enam-vähem, kes ei saa aru sellest, et need piirangud oleks vaja kiiremas korras tühistada, ongi need inimesed kes istuvad esiteks selles [Stenbocki – toim] majas ja siis loomulikult nende käsilased meedias, kes teatavasti võtavad raha vastu valitsuselt ja siis vastutasuks ka räägivad seda juttu, mis on valitsusele meelepärane ja loomulikult ka ründavad neid inimesi, kes on siis valitsuse jaoks ebamugavad. Eks see umbes niimoodi vist toimub Venemaal ja näeme, et Eestis ei ole see pilt väga erinev," lausus ta.
"Nii et selgelt mõistusvastaseid piiranguid hoitakse jõus kangekaelselt. Pooled valitsuse ministridki ütlevad juba – populistlikel kaalutlustel või mitte –, et nendel piirangutel ei ole enam mõistuspärast alust, et need tuleks tühistada. Sellest hoolimata valitsus ei tühista neid piiranguid. Kaja Kallas nagu jonnakas väike tüdruk jonnib, ütleb, et "ei, mina ei luba teil kohvikusse minna sellepärast, et teie ei kuula minu sõna. Mina ei luba teil teatrisse minna, mina ei luba teil spordiklubisse minna. Ma ei luba teil vabariigi aastapäeval peredega restorani minna, sellepärast, et teie ei ole olnud mulle kuulekad," ütles Vooglaid.
Kohal olid ka peavoolumeedia esindajad, kellest üks, Postimehe ajakirjanik Sander Punamäe, saadeti miitingu korraldaja Varro Vooglaiu palvel politsei eskordi saatel platsilt minema, kuna korraldaja hinnangul oli tegu provokaatoriga, kes käib meeleavaldusi kajastamas eesmärgiga näidata asju kõverpeeglis. Ka rahvas käskis Punamäel piketi toimumiskohast lahkuda, hüüdes: "Välja! Välja! Häbi! Häbi!"
Varro Vooglaid: loomulikult mul oleks vägagi palju selle vastu kui Venemaa okupeeriks Eesti
"Võib-olla kaks sõna lõpetuseks ka selle kohta, mis siin eile õhtul siis lahti tõmmati, kui pandi kogu meediamasin huugama, et kujutada mind… no millena? Kuidas Postimees kirjutas, terves reas artiklites juba: "Minul ei oleks mitte midagi selle vastu kui Venemaa okupeeriks Eesti." No täielik, totaalne absurd. Mitte kuskil ma ei ole mitte midagi sellist öelnud. Jah, ma olen rääkinud nendel teemadel, aga sellist seisukohta mina väljendanud mitte kusagil ei ole. Loomulikult mul oleks vägagi palju selle vastu kui Venemaa okupeeriks Eesti," selgitas Vooglaid.
"See, millest me rääkisime Markusega eilses saates oli ajendatud sellest samast tegevusest, mida see valitsus ise on toime pannud, kehtestades apartheidirežiimi, türanniseerides inimesi, ahistades inimesi, kiusates inimesi, tõrjudes nad avalikust elust välja, tehes neist teise klassi kodanikud… ja me rääkisime väga selgelt sellest, et kui valitsus käitub sellisel viisil, siis ei maksaks olla üllatunud, kui inimesed ütleksid, et meil ei olegi väga suurt probleemi enam sellega kui siin kehtestuks mingi teine võim, eeldusel, et see teine võim austaks põhiseaduslikke õigusi, austaks riigikorralduse aluseks olevaid printsiipe, õigusriigi printsiipi, demokraatliku riigikorralduse printsiipi, kõiki neid asju. Kas meil on selline Venemaa olemas, kes neid printsiipe austab? Ei ole. See on teoreetiline konstruktsioon. Sellist Venemaad ei eksisteeri, mis austaks õigusriikluse printsiipe, demokraatia printsiipe, austaks kodanike põhiseaduslikke õigusi enamal määral kui Eesti Vabariigis seda tehakse. Seda ei ole olemas," toonitas Vooglaid.
"Nii et, jutt oli väga selgelt: kui oleks selline olukord ja samal ajal valitsus ise käitub sellisel viisil, siis ei maksaks väga üllatuda kui inimestel ei olekski enam võimuvahetuse vastu midagi. Seda, et mina oleksin väitnud, et mul ei ole midagi selle vastu kui Venemaa tuleks ja okupeeriks Eesti… puhas väljamõeldis, puhas vale. Ja selle vale pärast ma kaeban Postimehe kohtusse. Ja ma olen täiesti kindel, et ma ka võidan, sest seda lihtsalt ei ole võimalik kaotada. See ei ole muidugi ainult Postimees, seal on ka Delfi, kes täpselt samasugust sõnumit jõustab, seal on Õhtuleht… peab lähemalt vaatama, kes ja mida teeb, aga lihtsalt, kuskilt läheb ka piir, millest alates alatus on vastuvõetamatu. Lihtsalt on vastuvõetamatu," rääkis Vooglaid.
Markus Järvi: apartheidivalitsus, te olete silmakirjatsejad ja valetajad
"Austatud sõbrad, üheksa korda oleme me siin Stenbocki maja ees viibinud ja oma põhiseaduslikke õigusi taga nõudnud… ja mitte mingisugust tulemust sellel ei ole olnud. Aparheidivalitsus, silmakirjatsejad ja valetajad olete te. Siis kui on vaja 40 protsendilt inimestelt võtta ära nende põhiseaduslikud õigused, kiusata neid taga avalikult, meedias laimata, sildistada, siis te teete seda ilma igasuguse probleemita, aga siis kui on vaja vastust anda, siis te varjute meie rahvuslipu ja trikoloori taha taha ja ütlete, et see ongi meie armas riigikene, see ongi meie armas Eesti. Ei ole! See ei ole meie Eesti! See ei ole meie poliitika, mida me tahame siin näha. See on teie nomenklatuurne Eesti. Kaja Kallas, see ei ole meie Eesti," alustas oma sõnavõttu Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi.
"Silmakirjatsejad olete te seal majas. Kui on vaja Brüsseli diktaati täita olete te vastu võtmas seadust, millega ässitatakse inimesi teineteise vastu välja – pealekaebamise seadust, millele kohalik ametnikkond on kirjutanud poole veel juurde, et ässitada inimest inimese vastu, kodanikku kodaniku vastu ja teha meie töökeskkondadest nõukogude pavlikmorozovlikud keskkonnad. Ja siis, kui teie käest üritatakse aru pärida, varjute te taas meie rahvuslipu ja trikoloori taha ja ütlete, et see ongi meie armas riigikene. Niimoodi me peamegi tegema. Ei, ei pea. See ei ole meie riik, see ei ole meie Eesti, mis niimoodi peaks tegema," jätkas Järvi.
"Jah, silmakirjatsejad olete te, sellepärast et siis kui on vaja 40 protsendile inimestest anda tagasi nende põhiseaduslikud õigused, siis te jonnite nagu pisikene mõisapreili, aga siis, kui on vaja Euroopa direktiivi toel võrdse kohtlemise seadust edendada, jällegi niimoodi, et kodumaine ametnikkond Sotsiaalministeeriumist on poole sellele direktiivile juurde lükanud (see direktiiv ise ei nõua kõike seda, mida meie kodumaine ametnikkond on orjameelsest kupja mentaliteedist poole juurde), jah siis poete te jälle rahvustrikoloori taha ja ütlete, et see ongi meie väike, pisikene Eesti ja kes teie Eesti vastu räägib, on Eesti riigi kui sellise vastu. Vale! See on vale! Te üritate Eestist luua oma enda näo järgse diktatuurliku režiimi. Ent inimesi, kes tulevad selle vastu protesteerima nimetate Eesti riigi ja eesti rahva vaenlasteks. Häbi teile," hüüdis Järvi.
"See riik, mille sinimustvalge lipu taha teie olete oma enda inimvaenuliku režiimi peitnud on moondunud millekski monstrooseks, see on moondunud koloniaalvõimuks. See on väga valus tõdemus. Seda ei ole kerge välja öelda. Ma tahaks selle lipu ees põlvili langeda ja seda lippu siiralt austada. Ma tahaks omaenda maa valitsust austada. Ma tahaks, et meie Eestis oleks inimesed ka politsei ja eriorganisatsioonide juhtide juures ja juhatuses, kes töötavad siiralt oma rahva kasuks. Aga mida meie oleme näinud? Me oleme näinud seda, et nii politsei juhtkond kui ka valitsus on tekitanud inimvaenuliku režiimi ja teinud politseist selle inimvaenuliku režiimi koerad. See ei ole vastuvõetav. Jah, silmakirjatsejad olete te seal [Stenbocki – toim] majas," toonitas Järvi.