Kuuendal SAPTK poolt korraldatud valitsuse koroonapoliitika vastasel piketil osale umbes 300 inimest. Foto: Martin Vaher

27. jaanuaril leidis Toompeal Stenbocki maja ees aset kuues SAPTK poolt korraldatud pikett valitsuse koroonapoliitika vastu, millest võttis osa umbes 300 inimest. Kõnedes rõhutati, et Kaja Kallase valitsus on röövinud suurelt osalt kodanikelt nende põhiseaduslikud õigused, mistõttu tuleb nende üle ka vastavalt kehtivale seadusele kohut mõista.

"Me avaldame siin meelt selle vastu, et valitsus on ära võtnud meie enda põhiseaduslikud õigused, mis meile kuuluvad, kuna me oleme Eesti kodanikud. Ja me oleme siin nii kaua kui valitsus need tagasi annab. Valitsus peab aru saama, et meie ei nõua midagi muud, kui lihtsalt oma põhiseaduslike õiguste austamist. See sõnum on siin kõlanud läbi nende meeleavalduste kogu aeg. Me ei ole siin nõudmas eriõigusi, me oleme nõudmas endale kõige elementaarsemaid põhiõigusi, mida valitsus põhiseaduse vastaselt on meilt röövinud, nagu ka mitmed peavoolus kõlanud arvamused on juba öelnud," juhatas Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi piketi sisse.

Otse Toompealt!

Posted by Varro Vooglaid on Thursday, January 27, 2022

"Meie õigused tagasi, see on meie nõudmine, vaktsiiniapartheid lõpetada, igasugused piirangud ära lõpetada olukorras, kus omikron ei kujuta endast erilist ohtu inimestele. Seda on juba tehtud Taanis… hiljuti teatas Taani, et kõik piirangud on kadunud, hiljuti teatas ka Inglismaa, et piirangud on täiesti kadunud. Nonii, ja mida meie teeme, kus meie oleme? Sörgime sabas. Me oleme rääkinud kogu aeg, et me oleme innovatiivne väike riik. Me peaksime mõtlema sama moodi, et aitab jamast: need piirangud tuleb kiiruga ära lõpetada. Esimesel võimalusel ära lõpetada. Aitab jamast," ütles Järvi.

Varro Vooglaid: teie seal Stenbocki majas olete kurjategijad

"Fakt on see, et mitte keegi ei tule meie eest seisma, selle eest, et meile antakse meie põhiseaduslikud õigused tagasi – me kas teeme seda ise, seisame ise oma põhiseaduslike õiguste eest, või siis lepime sellega, et meilt ongi meie põhiseaduslikud õigused ära võetud ja tagasi me neid ei saa. Teatavasti on Kaja Kallas öelnud, et vaktsiinipasside süsteem ehk meilt põhiseaduslike õiguste ära võtmise süsteem on tulnud selleks, et jääda. See on muidugi täielik vale. Vaktsiinipasside süsteem ei ole tulnud selleks, et jääda, just nagu ei ole Kaja Kallase ja Tanel Kiige valitsus tulnud selleks, et jääda. Ja fakt on see, et see valitsus lendab siit Stenbocki majast välja ennem kui meie loobume oma protestidest. Kaja Kallas ja Tanel Kiik ja kogu see kuritegelik bande seal valitsuses… teie aeg saab varsti ümber. Fakt. Kui te ei usu mind, siis vaatame, kellel õigus saab olema, kas teil või meil. Ennustan, et meil," ütles Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhataja Varro Vooglaid.

"Tõsiasi on igal juhul see, et teie seal majas olete kurjategijad. Mitte ülekantud tähenduses, vaid sõna otseses tähenduses. Kurjategijad võivad tegeleda poest asjade näppamisega, võivad tegeleda röövimisega, võivad tegeleda kelmustega, võivad tegeleda isiku- ja varavastaste kuritegudega, aga nad võivad tegeleda ka sellise asjaga nagu teie seal majas tegelete – see on samamoodi kuritegevus, aga kuna selle mastaap on väga palju suurem ja kuna sellele on ümber ehitatud selline lugupeetavuse oreool, sest tegu on ikkagi vabariigi valitsusega, siis inimesed millegipärast ei saa nii kergesti aru, et tegemist on täpselt samasuguse või isegi jõhkrama ja hullema kuritegevusega kui pisikene poevargus või muu selline. Tegemist on kuritegevusega. See, et te olete vabariigi valitsuse liikmed, ei tähenda, et te ei või samaaegselt olla kurjategijad. Vastupidi, ajaloost teame ju palju kordi, kus riigi võimu on kasutatud kuritegelikult. Miks peeti Nürmbergi protsesse näiteks? Sellepärast, et need inimesed, kes olid võimul, tegelesid kuritegevusega ja see ei ole aktsepteeritav," rääkis Vooglaid.

Foto: Martin Vaher

"Paraku on niimoodi, et kui inimesed on võimul, siis prokuratuur näiteks ei ole eriti varmas alustama nende suhtes kriminaalmenetlust, sellepärast, et prokuratuur ise sõltub sellest võimustruktuurist, mis parasjagu võimul on. Aga tuleb aeg, mil need inimesed ei ole enam võimul ja siis tuleb nende inimeste üle ka kohut mõista vastavalt kehtivale seadusele. Ja mida ütleb meile kehtiv seadus, paragrahv 89 Eestis kehtivast karistusseadustikust ütleb väga selgelt: süstemaatilisel viisil või massiliselt ja riigi, organisatsiooni või grupi õhutusel või juhtimisel toime pandud inimõigustest ja vabadustest ilma jätmise või nende õiguste ja vabaduste piiramise eest, inimestelt alusetu vabaduse võtmise või muu väärkohtlemise eest karistatakse 8 kuni 20 aastase või eluaegse vangistusega. See on see, mida ütleb Eesti Vabariigis praegusel ajal kehtiv seadus, see ei ole mingisugune väljamõeldis, see ei ole mingi abstraktsioon, see on reaalselt kehtiv seadus, mis kehtib kõigile, kaasaarvatud nendele inimestele seal [Stenbocki – toim.] majas," selgitas Vooglaid.

"Ja kui need inimesed süstemaatiliselt võtavad ära inimestelt nende põhiseaduslikud õigused, tõrjuvad nad avalikust elust välja, võtavad neilt ära võimaluse jätkata oma karjääri, millesse nad on investeerinud näiteks kogu oma elu – kaitseväes, politseis, päästeametis, kiirabis, haiglates ja mujal – siis tegemist on sõna otseses mõttes inimsuse vastase kuriteoga. Seda enam, et nende inimeste võimalus jätkata oma karjääri pannakse sõltuvusse sellest kas nad lasevad endale süstida – rõhutan – lõpetamata ohutusuuringutega aineid, mis on faktiliselt täielikult läbi kukkunud ja taga mitte nakatumist. Kui te survestate ja sunnite inimesi laskma endale süstida lõpetamata ohutusuuringutega aineid ja selle survestamise ja sundimise instrumendina võtate neilt ära põhiseaduslikud õigused, võtate ära neilt karjääri, töökoha, nende perekonna sissetuleku, tõrjute nad välja avalikust elust, ei luba neil osaleda ei spordivõistlustel, ei käia spordiklubides, ei kontsertidel, kinos, teatris, kohvikus, restoranis, muuseumis, mitte kusagil avalikus elus, siis te panete toime inimsuse vastaseid kuritegusid. Lugege veelkord paragrahvi 89 karistusseadustikust, te kurjategijad seal Stenbocki majas ja te näete, et teie tegevus vastab sellele koosseisule. Fakt," rõhutas Vooglaid.

Foto: Martin Vaher

Elvis Brauer: me peame füüsilist kohalolu näitama

"Üliägedad märgid on kõigil rinnas. Kuusnurgad. "Inimene". Väga õige. Hea sõnum. Metafoorne sõnum, millest ajusurnud inimene kindlasti aru ei saa või inimene, kellel seoste loomise võime puudub ka kindlasti aru ei saa. Ja need, kes vähegi veel mõelda suudavad ja seoseid luua suudavad ja ajaloost paralleele tõmmata suudavad saavad väga hästi aru, mida see märk sümboliseerib," rääkis MEM Cafe pidaja Elvis Brauer kollastest kuusnurksetest rinnamärkidest, mida piketeerijad kandsid.

"Täna on meid juba rohkem, julgen kindlasti öelda, et meid on siin 300. Mul tulevad meelde nüüd need kevadised meeleavaldused, kus meid oli parematel päevadel tuhat või isegi üle selle. Ma saan aru, et ilm oli parem ja kõik… aga vaadake, siis justkui nagu leek põles eksole, nüüd on pikka aega mingi selline väike tuumikseltskond hoidnud seda sütt hõõgumas, nüüd on aeg see uuesti tulele puhuda. Ehk siis iga inimene, kes siin on, peab tulema kaasa, aitama kaasa, peab rääkima ära kellegi keda täna siin ei ole. Veel ühe sõbra, ühe tuttava, ühe, kes on avaldanud sulle toetust võib-olla väikese kommentaari või laigi näol Facebook'is, kes ei ole veel endas leidnud sisu tulla füüsiliselt kohale. Me peame füüsiliseks minema, me peame füüsilist kohalolu näitama, sest see on ainus asi, mis tegelikult toimib. Avalik ühiskondlik hukkamõist ja füüsiline surve," rääkis Brauer.

"Tore oleks, kui selle asja saab tehtud nii, et me ei pea sellest [Stenbocki maja – toim.] uksest ükspäev sisse marssima. Aga kui aru ei saada sellest ja muud varianti üle ei jää, siis seda on ennemgi tehtud ja tehakse uuesti. See ei ole minu ähvardus. Ma lihtsalt maalin pilti sellest mis tuleb, kui kaks taganematut jõudu põrkavad kokku. Ehk siis ma loodan, et järgmine kord on meid siin juba 600. Ja nagu Varro ütles, me pakime terve selle Toompea täis… autodega, traktoritega, inimestega, ükskõik, aga see pakitakse täis, selle pärast, et see mis toimub ei tule kõne alla. Me ei taandu, me ei alistu ja kõige tähtsam, me ei karda. Me ei karda. Saagem jagu oma hirmust. Me elame mugavuse orjuses, aga need mugavused, mis mõnedel meist veel kätte on jäänud võetakse ka ära, kui me juba eos ei hakka vastu seisma. Hirm paralüseerib, hirm halvab. Aga tänaseks päevaks ükski mundris mees, ükski valitseja ega ükski ametnik, terviseametnik, maksuametnik, meid enam ei hirmuta," väljendas Brauer veendumust.

"Meie oleme see seltskond, kes ajab selja sirgu, kui on vaja selg sirgu ajada. See on see seltskond, kes on ajaloos alati pööranud ümber autoritaarse režiimi, alati kukutanud türanne ja teeb seda ka tulevikus. Meie oleme see seltskond. Aitäh teile!" ütles Brauer.

Foto: Martin Vaher

Markus Järvi: teie, valitsus, olete tagurlased. Meie oleme avangard

"Kaja Kallase valitsus välja! Välja! Nonii, apartheidi valitsus, kõlas see teile sinna ruumidesse sisse, kus te praegu mõnusalt kohvi joote ja arutate riigiasju, kas peaks 40% inimestest võimaldama peale ninas surkimist erinevaid teenuseid või mitte. Kas kaaluda erinevaid argumente, et kas ikka peaks inimesi pubisse laskma peale kahekordset paganama testi. Me ei allu üldse sellisele nõmedale diskussioonile. Te võite diskuteerida seal nii palju kui te tahate… meie sõnum on väga lihtne: te tühistate need piirangud. Aitab nendest piirangutest!" ütles Järvi.

"Te ei surgi mitte kedagi. Te võite need oma testid saata kuu peale. Me tahame lihtsalt normaalselt inimestena, kodanikena, kellel on põhiseaduslikud õigused, käia omaenda maal ringi meie põhiseaduslike õiguste raames, Kaja Kallas, apartheidivalitsuse peaminister, on see arusaadav? Siin on 300 inimest täna kohal aga võib-olla siia tuleb 500 inimest järgmisel korral. Tõepoolest, me võib-olla pakime kogu selle Toompea täis ja anname neile korraliku õppetunni, mida tähendab üleüldse tänavademokraatia ja mida tähendab demokraatia. Teie olete tagurlik valitsus. Te olete Eesti Vabariigi kõige tagurlikum valitsus, mis on kunagi siin Stenbocki majas istunud. Te olete tagurlased, teie enda arvates liberaalid. Te olete inimesed, kes on võtnud ja röövinud 40% Eesti Vabariigi kodanikelt ära nende põhiseaduslikud õigused. Sellist jama pole teinud mitte ükski valitsus Eesti taasiseseisvumise jooksul. Meie oleme aga avangard," rääkis Järvi.

"Eile Kaja Kallas vaatas tagasi oma aastasele valitsusperioodile ja ütles välja seda, et Eesti on tulnud tagasi. Kas see ongi teie Eesti, kus inimesed ei suuda maksta oma elektriarveid, kus inimesi alandatakse ja neile sunnitakse peale lõpetamata ohutusuuringutega aineid ja neid, kes ei lase endale neid süstida, alandatakse, mõnitatakse ja lükatakse ühiskonnaelust välja… kas see on teie Eesti, apartheidivalitsus, mille te tagasi olete toonud? Minu Eesti see küll ei ole ja ma arvan, et teie Eesti samuti mitte," ütles Järvi rahvale.

Foto: Martin Vaher

Anti Poolamets: kahju on küll sündinud aga õiguste tagasi saamisel paistab tunneli lõpus valgus

"Head meeleavaldajad, tagasi peame kõigepealt saama põhiõigused. Kõigepealt õigused tagasi või astute ise tagasi. Õiguste tagasi saamisel tunneli lõpus paistab valgus, juba murdub see sundimise, väänamise, mahamurdmise narratiiv ja väga kiiresti. Kahju on sündinud – politseinikud on lahti lastud, kaitseväe kolonelid on minema kihutatud ametikohalt, asutustes inimesi vallandatakse. Kahju on sündinud. Aga siiski, selle surve tulemusel on näha tagajärgi. Keskerakond juba kordab: hakkame lõpetama, hakkame pakkima. Kaja Kallas punnib vastu: ei-ei, tuleb veel hullem laine ja kõik on kohe läbi. Ja kaua ei ole võimalik seda valet üleval hoida, sest nüüd tuli pisike tegelane nimega omikron… selle selja taha püütakse pugeda ja öeldakse, et nojah, võib-olla me nüüd mõtleme siis ümber. Aga teate isegi nurka aetud rotile tuleb anda võimalus oma käiku pugeda. Anname neile võimaluse omikroni selja taha pugedes meile põhiõigused tagasi anda, anname neile võimaluse, on aeg, on aeg. Ma tahan ka kohvikus käia. Mul on tõend olemas… läbipõdemise tõend, aga mul oleks häbi seda kasutada," ütles EKRE parlamendisaadik Anti Poolamets aplausi saatel.

"Ma ootan, ma ootan. Ma tahan kohvikusse. Mul on ainult üks kohvik kus ma saan käia, see on riigikogu kohvik, sest nad ei julge meid seal saadiku puutumatuse tõttu kontrollida. Nii et ainus võimalus vabadust saada… kandideerige riigikogu valimistel. Just, tulge ja võtke üle ja siis seisame vabaduse eest täpselt nii nagu kord ja kohus," rääkis Poolamets.

"Aga siiski, me ei ole nii halvas seisus kui Austria, meil paistab tunneli lõpus valgus. See tuleb sellest samast, mida me siin näeme. Nii et sellel survel on viljad. Kannatame, läheme järk-järgult. On ju selge, et suur osa ei taha siin negatiivse testiga ka minna ennast alandama, aga sellega jää hakkab murduma ja passide prügikasti suunamine on varsti käes. Passid prügikasti!" oli Poolamets lootusrikas.

Foto: Martin Vaher

"Aga teiselt poolt, teades millise kirega kummardatakse väljastpoolt tulenevaid instruktsioone, juhtus see, et Austrias mõni päev tagasi kehtestati sundvaktsineerimine. 3600 eurot trahvi, kõikidele ja kõikjal, saksa täpsusega, saksa rangusega. Nii et see mind hirmutab, kuhu Euroopa läheb. Neile ei mõju isegi jutt omikronist, nad lähevad edasi pimesi… ja see on ohtlik, see on tõesti ohtlik. See sundvaktsineerimise tont liigub edasi mööda Euroopat – vaatame millal ta seisma jääb. Kui keegi tahab sundida, siis nende aeg on ümber. Aitab! Võtame vabaduse tagasi! Usume oma võitu ja varsti on võit käes. Elagu Eesti!" hüüdis Poolamets.