Moslemite palverännu sihtpunkt on Kaaba püha kivi, mis asub tänapäeva Saudi-Araabia territooriumil paiknevas Mekas. Foto: Scanpix

Saudi-Araabia tervishoiuministeerium andis teada, et 2021 aastal peavad kõik traditsioonilisest palverännakust (hadž) osa võtvad moslemid olema vaktsineeritud koroonaviiruse vastu, teavitab Al Jazeera.

Saudi-Araabia ajaleht Okaz vahendab riigi tervishoiuministeeriumi otsust, mille kohaselt tohivad tänavu islami traditsioonilisest palverännakust osa võtta vaid need moslemid, kes on ennast lasknud vaktsineerida COVID-19 vastu.

“COVID-19 vaktsiin on kohustuslik, ilma milleta ei väljastata mitte kellelegi luba Hadž‘ist osa võtta,” tsiteeris väljaanne Saudi-Araabia tervishoiuministri doktor Tawfiq al-Rabiah‘i ringkirja.

Saudi-Araabia staatus islamimaailmas on suuresti tingitud selle erilisest rollist Islami kahe tähtsaima pühapaiga Meka ja Mediina hoidjana ning iga-aastase palverännaku korraldajana. Viimastel aastatel on riigi reputatsioon saanud kannatada seoses viimastel palverännakutel aset leidnud rüseluste ja rahutustega.

2020 aastal jäi palverännak sisuliselt ära. Sellest võttis osa vaid tuhatkond Saudi krooni alamat ja riigis alalist elamisluba omavat isikut. Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud meetmed keelasid esimest korda lähiajaloos täielikult välisriikidest saabujate vastuvõtu.

Vähemalt üks kord elus on hadžist osavõtmine kohustuslik kõikidele nendele moslemitele, kes palverännakut füüsiliselt ette võtta suudavad. Palverännaku näol on ühtlasi tegemist Saudi-Araabiale olulise sissetulekuallikaga.

Riigi võimud pelgavad, et miljonite palverändurite massiline kogunemine on koroonaviiruse leviku seisukohalt kõrge riskifaktoriga.

Saudi tervishoiuministri hinnangul tuleb riigi valitsusel palgata lisajõudu, et hoida palverännaku ajal Meka ja Mediina meditsiinitaristut toimivana.

Toimetas Markus Järvi