Gepard-õhutõrjetank Foto: Scanpix

Rohkem kui kaks nädalat tagasi tegi Saksa valitsus justkui kannapöörde ja lubas anda Ukrainale Gepard-õhutõrjetanke, kuid nüüd soovib Olaf Scholz, et Ukraina soetaks need relvatehasest ise, vahendab Welt.

Saksa kaitseminister Christine Lambert ütles Ukrainale, et Saksamaa annab neile õhutõrjetanke Gepard, kuid meediakanalile ZDF antud äsjases intervjuus sõnas Lambert, et Ukraina peaks need ise otse Krauss-Maffei-Wegmann relvatehasest soetama ja valitsus annaks selleks lihtsalt omapoolse loa. 

Seda kinnitas ka Saksa kaitseministeeriumi vastus parlamendiliikme järelepärimisele, milles selgitatakse, et "küsimus ei ole kaitsejõudude varudest antava tehnikaga. Sõjatehnika tarnimine (Gepard, laskemoon, väljaõpe…) toimub otse ettevõtte ja Ukraina vahel". Ühtlasi nendib kaitseministeerium, et tal "puuduvad teadmised, millal nimetatud Gepard-õhutõrjetankid Ukrainale tarnitakse".

Nii Ukraina kui ka relvatehas lähtusid teistsugusest informatsioonist. Enne kui tehas saab tanke tarnida, tuleb need ette valmistada ja komplekteerida, seni ei ole sellega aga ka mitte alustatud. 

Lisaks puudub Geparditele ka laskemoon, mis oli Saksa valitsusele juba veebruaris teada. Just sellele põhjusele viidates vastas tookord Saksa kaitseministeerium eitavalt Ukraina palvele Gepardite tarnimiseks. Õhutõrjetanki originaallaskemoona valmistatakse Šveitsis, mis on keeldunud militaarvarustuse ekspordist sõjapiirkonda. Seetõttu otsitakse vastavat laskemoona teistest riikidest, paraku ei ole Ukrainal seni õnnestunud vajalikke koguseid leida. 

Saksa opositsioon on olukorra tõttu valitsuse suhtes väga kriitiline. "On väljakannatamatu, et valitsus viivitab siiani raskerelvade tarnimisega," sõnas Thomas Erndl kristlikest demokraatidest (CDU). "Ukraina ei vaja praegu liidukantsleri ja tema kaitseministri poliitilisi pimestusgranaate, vaid tegelikku relvaabi."

Toimetas René Allik