Kuulirahe alla sattunud auto. Foto: Scanpix

Seattle'i nn "autonoomse tsooni" raskelt relvastatud "turvamehed" avasid esmaspäeval tsooni sisenenud auto pihta tule, tappes 16-aastase ja haavates raskelt 14-aastast mustanahalist poissi. Kohaliku politseijuhi sõnul on viimane aeg tsoon laiali saata.

Hõivajate seltskond ise väidab, nagu oleks poisid nende pihta tule avanud, kuid mingeid tõendeid selle kohta pole. Politsei uurimist raskendab see, et vandaalid tungisid pärast tulistamist autosse, kirjutab Daily Mail.

Turvakaamera lindistuselt on kuulda mitmeid laske mõni minut enne seda, kui auto sõidab ümber tänavanurga. Naissoost protestija karjus isehakanud turvameestele, et tulekul on "kaks relvastatud meest varastatud autos". Seejärel on taas kuulda tulistamist ja auto sõidab vastu barrikaadi, misjärel kostab veel tosina lasu ringis. Kuulda on ka meest karjumas: "Heida pikali! Sa pole ikka veel surnud? Tahad, et ma sind püstoliga peksaks?"

Pärast tulistamist viisid poisi haiglasse tsooni isehakanud "meedikud". Vanem poiss suri peagi ja 14-aastane on üliraskes seisus.

Kohaliku mustanahalise politseijuhi Carmen Besti sõnul on tegu juba teise juhtumiga, kus tsoonis mustanahaline tapetud on. "See on koht, mis väidab end seisvat mustanahaliste elude eest…aga nad on läinud. Nad on surnud. Ja meil on olnud palju teisi intsidente – kallaletungid, vägistamised, röövimised, tapmised. See peab muutuma," sõnas ta. Besti sõnul ei aita kohalik marodööride seltskond ka uurimisele kaasa.

20. juunil tapeti tsooni vahetus läheduses 19-aastane Lorenzo Anderson Jr. ja teine ohver on samuti kriitilises seisus. Toona püüdsid politseinikud ohvriteni jõuda, kuid neid takistas röökiv seltskond. Andersoni isa leidis, et tsoon peab kaduma, kuna protestimisest on asi kaugel.

Viimase üheksa päeva jooksul on CHOPi sees või selle läheduses toimunud kokku neli tulistamist. Kohalikud "turvamehed" jalutavad relvastatult ringi, kusjuures vähemalt üks kannab ka Kalašnikovi automaati.

Eelmisel nädalal üritas seni hõivajaid toetanud linnapea Jenny Durkan tsooni lammutada, kuid selleks kohale toodud rasketehnika blokeeriti hõivajate poolt, kellest üks tänavale pikali heitis.

Tänaseks on politsei- ja linnavõimud CHOPi sisenenud ning alustanud korra taastamisega.

Toimetas Jaanus Vogelberg