Mehed on äritegevusega alustamisel igas kategoorias naistest aktiivsemad. Üksnes 6 protsenti uuringus osalenud naissoo esindajatest tegeleb äriidee arendamisega, selgub SEB panga ja Norstati septembris ellu viidud alustavate ettevõtjate uuringust.
Uuring näitab, et üle viiekümne protsendi Eestis elavatest inimestest ei kavatse lähitulevikus ettevõtjaks hakata ja Balti riikidest on suurim ettevõtlusest hoidumise osakaal just Eestis. "Seejuures on veelgi murettekitavam asjaolu, et üle 55 protsendi nendest eestimaalastest, kes ettevõtlusega lähiajal alustada ei soovi, on naised," arvavad SEB-i eksperdid.
Ligi kolmkümmend protsenti naistest toob ettevõtlusest hoidumise põhjuseks rahapuuduse ja riigi sandistuva majandusliku olukorra.
Mehed on äritegevusega alustamisel, alates äriidee arendamisest kuni ettevõtte registreerimiseni, igas kategoorias naistest aktiivsemad. Samas ettevõtte asutamise näol kavatseb vaid mõni protsent uuringus osalenud naissoo esindajatest alustada äritegevusega ning üksnes 6% tegeleb äriidee arendamisega.
Ettevõtlike naiste väikese arvu taga on naiste endi arvates osalt sooline ebavõrdsus ettevõttele raha leidmisel. Kui üle 50 protsendi meestest leiab, et nii naistel kui meestel on ettevõtluse tarbeks raha saamisel samad võimalused, siis naistest arvab samamoodi alla 20 protsendi. Naiste arvates võetakse ettevõtluses mehi neist märksa tõsisemalt ja nende ettevõtlikust piiravad "negatiivsed soostereotüübid".
"Naiste madal aktiivsus ettevõtte asutamisel võib peegeldada ka nende tunnetust võrdsete võimaluste osas, kus nende kogemus erineb vastassoo omast ning arvamustes laiuvad üsna suured käärid. Peaksime naiste tänasest tunnetusest tegema järeldused ning rääkima soolisest lõhest mitte ainuüksi palgatöö vaates, vaid ka laiemalt ettevõtluses, seades küsimuse alla põhjendamatud stereotüübid. Näiteks näib tihti valitsevat arusaam, et naiste alustatavad ettevõtted keskenduvad peamiselt iluteenuste pakkumisele või on seotud lihtsama ja vähem kompetentsi nõudva edasimüügiga. Tegelikkuses on asi üksnes väikeettevõtlusest kaugel, paljude tänaste suurettevõtete omanike ja juhtide seas on palju edukaid naisi," selgitab olukorda SEB jaepanganduse valdkonna juht ja juhatuse liige Ainar Leppänen.
Ligi 40% uuringus osalenud meestest ja naistest märkisid, et peavad äritegevuse käivitamisel esmatähtsaks riiklike toetuste olemasolu ning soodsa kasvikuga laene.
SEB Eesti alustavate ettevõtjate uuring viidi koostöös Norstatiga läbi 2024. aasta septembris. Uuringus osales 1000 inimest vanuses 18–74 aastat.
Toimetas Karol Kallas