Angela Merkeli erakonnaga konarlikke koalitsioonikõnelusi pidavate Saksa sotsiaaldemokraatide populaarsus on pudenenud pelga 18 protsendi peale ning nende ninameest Martin Schulzi pole iial hinnatud niivõrd nigelalt nagu praegused 25 protsenti.
Sakslaste jaoks on pehmelt öeldes põrutav, et neil enam kui neli kuud pärast valimisi ikka veel valitsust pole ning 71 protsenti ei saa aru, miks asi niivõrd kaua aega võtab.
Kuigi kristlike demokraatide ja nende Baieri sõsara (CDU/CSU) liidu reiting püsib stabiilselt 31 protsendi peal, on populaarsust koos sotsidega hetkel vaid 51 protsenti – ning seda olukorras, kus Alternatiiv Saksamaale (AfD) on tõusnud toetuse poolest 14 protsendi tasemele ehk sotsidele ähvardavalt lähedale.
Nagu märgivad mõned vaatlejad, on sotside ja AfD populaarses statistiliste ebatäpsuste valguses vaat et võrdne.
Seejuures on sotside näol tegemist erakonnaga, mis aastakümneid Saksamaad valitses ning 2013. aastal 25,7 protsenti saagiks sai.
Euroskeptikute jaoks pakutud parim tulemus oleks siiski nn suure koalitsiooni sünd Merkeli ja Schulzi erakondade vahel, mis aga kestaks vaid umbes aasta aega, samal ajal kui AfD parlamendis jõudu koguks.
Seejärel lendaks koalitsioon sisetülides kildudeks, mistõttu tuleksid uued valimised. Merkel astuks tagasi ja sotsid saaksid sugeda.