Lecco linnake Como järve Itaalia poolses ääres Foto: italia.it

Geoloogia ja kunstiajaloo valdkondade teadlane Ann Pizzorusso selgitas väidetavalt välja Leonardo da Vinci saladuslikult naeratava Mona Lisa taustamaastiku võimaliku asukoha.

Tuntud renessansiaja kunstniku Leonardo da Vinci ilmselt ühte maailma tuntumat maali, Mona Lisa portree, ümbritseb põhjatu saladuste kaev. Üks saladus, portree tausta asukoht, suudeti väidetavalt geoloogia- ja kunstiteaduse koostöös ära lahendada, vahendab New York Times.  

Leonardo da Vinci: Mona Lisa, ca 1503–1506
Pilt: Wikipedia

Pizzorusso on nii geoloog kui renessansi kunsti asjatundja. Tema sõnul istub da Vinci maalil kujutatud isik Itaalias Como järve ääres asuvas Lecco linnas.  

"Ma nägin Lecco ümbruse topograafiat ja sain aru, et tegemist on [da Vinci maali] asukohaga," rääkis ta.

Da Vinci maalli maastiku iseloomustavad mõned tähtsad tunnused. Seal on näiteks keskaegne sild, mida paljud kunstiajaloolased peavad asukoha väljaselgitamise mõttes võtmetähtsusega objektiks. Pizzorusso sõnul peaks pigem vaatama järve kuju ja hallikasvalgeid lubjakivi kaljusid, mis tema sõnul osutavad maali asukohana Leccole. 

Tema sõnul on sild lihtsalt maastikule maalitud ja tähtis on maalimiskoha geoloogia.

Leccole kui Mona Lisa maali võimalikule asukohale on osutatud varemgi.

Pizzorusso sõnul oli da Vinci ühekorraga nii suurepärane maalikunstnik kui väga tähelepanelik geoloogia- ja teiste valdkondade teadlane. "Kui ta mõnda kaljut maalis, andis ta selle edasi väga täpselt," lisas ta.

Toimetas Karol Kallas