Pärast 14 aastat tagasi toimunud hõõgpirnide käibelt kaotamise kampaaniat tuleb Euroopa Komisjon välja järgmise vastuolulise keeluga keskkonna puhtama hoidmise nimel. Nn ökodisaini juhtnööride dokumendis sisalduvad küttesüsteemide efektiivsuse määrad on nii kõrged, et alates 2029. aastast tohib põhimõtteliselt kasutada ainult soojuspumpasid.
Uute küttesüsteemide efektiivsus peab EL-i ökodisaini juhiste kohaselt olema „vähemalt 115 protsenti", vahendab Die Welt. Sellise efektiivsuse määraga on ainult soojuspumbad, mis komprimeerivad välise soojuse. Kõikidel muudel küttesüsteemidel, olgu energiaallikaks pelletid, biogaas või vesinik, jääb tõhusus alla 100 protsendi.
„Me vajame efektiivsuse haamrit uute küttesüsteemide jaoks," sekundeerib Ursula von der Leyeni plaanile Euroopa Parlamendi roheliste fraktsiooni kliimapoliitika eestkõneleja Michael Bloss. „Seni on kliente ahvatletud ebaefektiivsete küttesüsteemidega," väidab Bloss ja see on tema sõnul „kululõks".
Blossi sõnul ei peaks kuulda võtma neid, kes ei pea EL-i plaane õigeks, kuna muutus on tema sõnul „mõistlik ja hädavajalik".
Die Welt´ile teadaolevalt on küttesüsteemide tööstus informeerinud Saksa valitsust sellest, et küttetehnoloogia vahetamisel on rasked tagajärjed.
EL-i plaanide kohaselt võivad alates 2029. a olla gaasi- või õliküttesüsteemide katlad ühenduses ainult soojuspumpadega või päikesepaneelidega. Juhendis seisab, et sellise spetsifikatsiooni „peavad liikmesriigid rakendama tingimusteta".
15 EL-i liikmesriiki on võtnud plaani osas juba kriitilise hoiaku. Euroopa Komisjon plaanib juhendi rakendada „delegeeritud õigusaktina", millel on vahetu kohaldatavus kõikides liikmesriikides.
Probleem on ka selles, et tulevane direktiiv keelab edaspidi õli- ja gaasikütte turustamise, mistõttu ei ole võimalik tulevikus teha kombinatsioone efektiivsest gaasiboilerist ja soojuspumbast ega ka vajadusel uuendada. „Lisaks ei ole enam võimalik kondensatsioonikatla enda töötamine gaasilise või vedela biomassi kui ka regeneratiivselt toodetud vesinikuga," hoiatab Saksa küttesüsteemide tööstuse liidu juht Markus Staudt. „Üleüldine regulatsioon ökodisaini juhendi põhjal on kahjulik ja vähendab oluliselt EL liikmesriikide võimalusi taastuvküttesüsteemide juurutamisel."
Lisaks seab plaanitav direktiiv elamispindade omanikud rahaliselt keerulisse olukorda, seda olukorras, kus EL nõuab ka majade soojustamist.
„Tulevane direktiiv tekitab tõsised tagajärjed miljonitele majapidamistele, eriti vanemate majade omanikud seisavad silmitsi rahaliselt äärmiselt raske olukorraga, kui ei tohi enam ehitada taastuvenergiaga küttesüsteeme, mis ei küündi 115-protsendise efektiivsuseni," sõnas liidu energia, keskkonna ja tehnika valdkonna juht Corinna Kodim. Kodimi sõnul rikub tulevane direktiiv iseenda punkti (artikkel 15 lõige 5), mille kohaselt ei tohi meetmetel olla tarbijatele nimetamisväärset negatiivset mõju.
„Küttesüsteemide keeld on ja jääb valeks, isegi kui see on inimestele Ursula von der Leyeni poolt peale surutud," selgitab Saksa parlamendi vabade demokraatide fraktsiooni energiapoliitika eestkõneleja Michael Kruse, kes märgib, et tegemist on väga kahepalgelise kampaaniaga.
Toimetas René Allik