USA Senati senaator Rand Paul. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide valitsus kulutas 2024. aastal 4,8 miljonit dollarit suunamudijatele, 2,1 miljonit Paraguay piiri turvalisuse parandamiseks, 12 miljonit pickleballi keskuse rajamisele Las Vegases ja 32 596 dollarit breiktantsule.

Libertaarse maailmavaatega senaator Rand Paul on alates 2013. aastast jõulude ajal avaldanud nõndanimetatud Festivus aruandeid, kuhu on koondatud möödunud aasta Ameerika Ühendriikide maksumaksjate raha eest tehtud kõige arulagedamad kulutused. "Festivus" on jõulude kaubastamise vastu välja mõeldud ilmalik püha, mida tähistatakse 23. detsembril ja mille "traditsioonide" hulka kuulub vingumine teemal, mis kellelegi ei meeldi. Püha tähistamine sai alguse 1997. aastal tänu teleseriaali "Seinfield" osale, vahendab Epoch Times.

"Eelmise Festivuse ajal me kurtsime, et [Ameerika Ühendriikide] riigivõlg on kasvanud 34 triljoni dollarini. Ainult aastaga on Washingtoni karjääripoliitikud ja bürokraadid suutnud selle mitte eriti üllataval kombel ja tõenäoliselt teemal pikemalt mõtlemata kasvatada üle 36 triljoni dollari," kirjutab Paul aruandes.

Raiskamist on aruandes kirjeldatud ühe triljoni dollari ulatuses ja märkimisväärsemate arusaamatute kulututustena tuuakse välja kümme miljardit dollarit peaaegu tühjade riigiinstitutsioonide büroohoonete liisimise, hooldamise ja möbleerimise eest; 4,8 miljonit dollarit suunamudijatele, 2,1 miljonit Paraguay piiri turvalisuse parandamiseks ja 12 miljonit dollarit pickleballi keskuse rajamisele Las Vegases.  

345 434 dollarit kulutati terrorismi vastu võitlemise käigus jalgpallimatšidele, 700 miljonit dollarit anti Covidi pandeemia laenu raskustes veoteenuste ettevõttele ja 10 000 dollarit kliimamuutustele keskendunud uisukabaree etenduse lavastamiseks. 

20 miljonit dollarit panustati "kaasamise" eesmärgil Iraagi islamimimeelse "Seesami tänava" nukuseriaali lavastamisele. 

Pauli sõnul on asjatutes kulutustes süüdi pea kõik asjasse puutuvad poliitikud ja ametnikud.

"Käesoleval aastal kiitsid nii vabariiklased kui demokraadid mõlemad heaks tohutud kulutuste seadused, millega jagati raha halvasti juhitud tööstustele, Ukraina sõjalisele abistamisele ja vastuolulistele kliimaalgatustele. Samuti kulutab kongress raha oma isiklike huvidega seotud projektidele, mille eest Ameerika Ühendriikide maksumaksja tasub kõrgemate hindade ja invaliidistavate intressimääradega."

Donald Trumpi valitsuse juurde moodustatakse valitsuse tõhususe ministeerium (Department of Government Efficiency; DOGE), mis hakkab nõustama valitsust maksumaksja raha raiskamise lõpetamise teemal. 

Toimetas Karol Kallas