Sarco enesetapukapsel Foto: kuvatõmmis YouTube'st

Käesoleva aasta septembris heitis 64-aastane ameeriklanna Šveitsi metsakuurordis enesetapukapslisse ja vajutas nuppu, mis päästis valla tapva lämmastikugaasi.  

Enesetapukapsli mõtles välja Austraalia enda ära tapmise õiguse aktivist Philip Nitschke. 3D prinditav ja 15 000 dollarit maksev kapsel kannab nime "Sarco", see meenutab loojate sõnul "kosmosekapslit" ning selle asend alusel on suunaga üles, mis peaks osutama, nagu "inimene asuks teekonnale", vahendab Wired.

Philip Nitschke Foto: Wikipedia

Ameerika Ühendriikidest pärit imuunpuudulikkuse käes kannatava naisterahva vabatahtlik enesetapp leidis aset 23. septembril Šveitsi-Saksamaa piiril asuva Schaffhauseni kantoni Merishauseni valla metsakuurordis. "Anniks" nimetatud naise surm saabus peale lämmastiku valla päästnud nupule vajutamist seitsme minuti pärast.

Anni elust lahkumise juures viibis Šveitsi abistatud enesetapu vabaühenduse The Last Resort (viimane võimalus) president Florian Willet, kes hiljem koos mitme kaasosalisega ameeriklanna enesetapule kihutamise ja selles abistamise eest võimude poolt vahistati

Ehkki leiutajate kavatsuste kohaselt peaks kapsel toimima ka kirstuna, konfiskeeris Šveitsi prokuratuur enesetapusüsteemi ja lahkunu saadeti tavapärasele lahkamisele.

Üldarsti haridusega Nitschke kavatseb kapslit tehisaru võimalustega täiendada. Hetkel on võimalik kasutada lahendust, et kapsel küsib sellesse asunud inimeselt kolm küsimust: "Kes te olete?", "Kus te olete?" ja "Kas te teate, et kui te vajutate sellele nupule, siis te surete?". Kui inimene vastab neile küsimustele ette antud ja masinasse programmeeritud vastustega, siis hakkab sinist värvi gaasilüliti põlema ja inimene saab sellele vajutada. 

Esimesel kasutuskorral Sarco küsimuste tarkvara siiski käima ei pandud, kuid naise vaatas enne kapslisse asumist üle arst.

Loojate sõnul on inimeste surm Sarcos "rahulik".

Šveitsis on enesetapukapsli kasutamise järjekorras väidetavalt 371 inimest, kuid selle arendajate suhtes algatatud kriminaalasja tõttu on nende taotlused peatatud. 

Kui riikides, kus abistatud enesetapp on lubatud, on see rahvatervisetööstuse teenus, siis Nitschke sõnul vabastab Sarco ennast ära tappa soovivad inimesed meditsiinisüsteemi arstide "eelarvamustest", kes hindavad patsientide enesetapusoovi õigustatust. 

Austraallasest enesetapuaktivisti hinnangul peaks ennast tappa soovivatele inimestele olema vaid kaks nõudmist: inimene peab olema täiskasvanu ja täie mõistuse juures. "Tehnoloogia demokratiseerib protsessi, vabastab selle meditsiinisüsteemi küüsist ja muudab [abistatud enesetapu] õiglasemaks," lisas Nitschke.

Hollandi valitsuse heaks töötava enesetapuabi arsti ja meditsiinieetika professori Theo Boeri, kes on teise ilma saatnud tuhandeid inimesi, sõnul jätab inimeste elu üle otsustamine arsti hinge rusuva jälje, millest masinad aitaks vabaneda.  

Nitschke järgmine projekt on implantaat dementsuse käes kannatavatele inimestele, mis on programmeeritud aasta pärast päästma kehas valla surmava mürgiannuse. Enne mürgiannuse vabastamist hakkab implantaat tiksuma. Kui patsient mäletab, mida tiksumine tähendab, siis saab ta enda mürgitamise edasi lükata. 77-aastane leidur lubab olla esimene katsealune ja implantaadi, kui selle prototüüp valmis saab, soolalahusega järele proovida.

Toimetas Karol Kallas