Hiina Rahvavabariigi suurlinn Shanghai, kus elab 28 ja pool miljonit inimest, on kommunistliku valitsuse null-covidi poliitika tõttu olnud alates märtsi lõpust suures osas suletud. Viimase abinõuna, et inimesed kodust välja ei pääseks, on võimud hakanud elamute ümber püstitama terasaedu.
Piirdeid hakati ilma hoiatuseta püstitama eriti covidi-ohtlike majade ümber – kus vähemalt üks elanikest on andnud positivse proovi – aprilli kolmandal nädalal, vahendab BBC.
Shanghaid on tabanud väidetavalt Covidi epideemia kõige rängem haigestumiste laine.
Hiina Rahvavabariigis on erinevatel andmetel "täielikult vaktsineeritud" 86–88 protsenti elanikkonnast.
Viimastel päevadel on vaatamata jõulisele tsensuurile Shanghaist välja tilkunud pilte, kus valgetes kaitseülikondades ametnikud sulgevad roheliste raudaedadega elamukvartaleid ja terveid tänavaid.
Aiad on kuskil kaks meetrit kõrged ja need püstitatakse elamute-elamukavartalite ümber, kus kasvõi üks inimene on andnud positiivse Covid-19 proovi.
Selliseid hooneid nimetatakse "suletud piirkondadeks" ja kõigil, kes seal elavad, on keelatud oma kodust lahkuda, sõltumata sellest, kas nad on nakatunud või mitte.
23. aprillil avaldatud ametlikus teadaandes öeldakse, et mõnes linna piirkonnas rakendatakse "tugevat karantiini".
Inimesed, kes on oma kodudesse suletud, ei tohi käia väljas isegi süüa ostmas ja sõltuvad võimude jagatavatest toidupakkidest. Mille tarnimisega on probleeme ja sotsiaalmeedias kurdetakse üha rohkem, kuidas inimesed on päevade kaupa näljas.
Teiste meetmetena, mida Covidi välja juurimiseks kasutatakse, paigutakse inimeste ustele elektroonilisi alarme ja inimesi tõstetakse jõuga nende kodudest välja, et maju desinfitseerida.
Shanghai ametnikud viivad haigestunud inimesi ja nende lähikontaktseid sunniviisil võimude hallatavasse karantiinikeskustesse.
Pühapäeval registreeriti Shanghais 39 Covidi-surma ja üle 21 000 nakatumise.
Erinevalt paljudest riikidest järgib Hiina tänaseni null-covidi poliitikat, millega soovitakse hooajaline haigus riigist täielikult välja juurida.
Toimetas Karol Kallas