Sheffieldi ülikooli kliimastreik Foto: https://www.sheffield.ac.uk

Ühendkuningriigi Sheffieldi ülikooli kõik üliõpilased on kohustatud läbi tegema kliimamuutuste ja säästva arengu kursused. Londoni Goldsmithsi ülikool aga teatas hiljuti, et õpilased ei saa enam koolisööklates osta loomalihatoite, kuna ülikool võitleb kliimamuutustega.

Uuest sundõppeainest andis 20. septembril "Üleilmse kliimastreigi" ajal teada Sheffieldi ülikooli asekantsler Koen Lamberts, teatab ülikool oma pressiteates.

Lamberts kuulutas meeleavaldajatele, et ülikool peab õpetama järgmist põlvkonda õigesti elama, kuna "noored inimesed kannatavad eelolevatel aastatel inimkonda tabavate kliimamuutuste käes kõige rohkem". Lamberts jätkas:

"Säästva arengu kursused saavad olema osa kõigist meie ülikoolis õpetatavatest valdkondadest. Kas meie üliõpilastest saavad arstid, insenerid, teadlased, majandusinimesed või ajaloolased, on meie eesmärgiks, et nende pagasisse kuuluksid teadmised, oskused, väärtused ja omadused, mida läheb vaja oma eluviisi ja töö säästlikuks korraldamiseks. Me soovime, et meie üliõpilased avaldaksid mõju ja leiaksid lahendusi eesootavatele majanduslikele ning ühiskondlikele väljakutsetele. Sheffieldi üliõpilased võivad olla säästva tuleviku loojad ja me pühendume eesmärgile, et anda neile haridus, mille abil saab parandada maailma."

Lambertsi sõnul on ülikool seadnud ka eesmärgiks jõuda süsinikuneutraalsuseni:

"Meie eesmärgiks on saada Ühendkuningriigi säästva arengu uuringute keskuseks. Me teame, et suur osa tööst seisab veel ees, eriti heitmevallas, kuid me arendame oma ülikooli tarbeks välja teaduspõhist tegevuskava, kuidas jõuda süsinikuneutraalsuseni. Me koostame selleks säästva arengu viisaastakustrateegia, mida me loodame tutvustada käesoleva aasta lõpus."

Kliimaküsimuste kooliprogrammi sisestamisega on säästva arengu haridusprogrammi (Education for Sustainable Development) näol aastakümneid vaeva näinud ka ÜRO.

Sheffieldi ülikool pole ainus Ühendkuningriigi kõrgem õppeasutus, mis pühendub sõjale kliimamuutustega. Käesoleva aasta alguses teatas näiteks Goldsmithsi ülikool Londonis, et õpilased ei saa enam koolisööklates ja poodides osta loomalihatoite, kuna ülikool võitleb kliimamuutustega.

Toimetas Karol Kallas