Üks maailma suurimaid tuuleturbiinide tootjaid Siemens Energy on kvaliteediprobleemide tõttu kaotanud oma väärtusest miljardeid eurosid.
Siemens Energy, mis omab tuuleturbiinide tootjat Siemens Gamesa, peab läbirääkimisi Saksamaa valitsusega, et riik aitaks neid 15 miljardi euroga, vahendab Guardian.
Käesoleva aasta juunis avastati, et niigi raskustes tuuleturbiinide tootja kahe uusima turbiiniplatvormi – 4.X ja 5.X – viimastel aastatel toodetud tuulikud on vigased, vead puudutavad nii maismaa- kui meretuulikuid ja nende kordategemine läheb ettevõttele maksma vähemalt üle kahe miljardi euro.
4.X tuuleturbiine, mida vead puudutavad, on kokku 2100 ja 5.X turbiine 800. Probleemiks on tiivikute kortsud ja kuullaagrisüsteemi sattunud seletamatud osakesed.
Mõne analüütiku sõnul Siemens Energy probleemid kogu tuuleelektri tootmisseadmete tööstust ei puuduta, mis on üldiselt jätkuvalt heas seisus.
Teiselt poolt on tuulegeneraatorite tootmise ja tuuleparkide ehitamise kulud viimaste aastate jooksul märkimisväärselt tõusnud. Oma osa mängib üldine hinnatõus majanduses, mis muudab tuuleparkide ehitamise keerulisemaks ja seab ohtu riikide valitsuste taastuvenergia eesmärkide elluviimise.
40 protsendi võrra suurenenud kulutuste tõttu peatas Rootsi elektritootja Wattenfall käesoleval suvel Ühendkuningriigi Norfolk Boreasi rannikul suure meretuulepargi rajamise. Kulutuste suurenemise põhjuseks on peamiselt kasvanud energia- ja materjalide hinnad.
Wattenfall võitis Norfolk Boreasi meretuulepargi ehitamise vähempakkumise 37,35 naelsterlingiga (42,81€) megavatt-tunni eest. Nüüd nõuab energiatootja Ühendkuningriigi maksumaksjalt tuulepargi rajamiseks "märkimisväärselt suuremaid toetuseid".
Taani tuuleelektri suurtootja Ørsted osutab tarneahelate probleemidele ja suurematele kasvikukuludele, mille tõttu väheneb ettevõtte oodatav käive ja viibivad suured tuuleelektri projektid Ameerika Ühendriikides. Ettevõte hoiatab, et kui Ameerika Ühendriikide valitsus ei panusta rohkem raha nende tuuleprojektidesse, võivad need hoopis katki jääda.
Ühendkuningriigis ei õnnestunud viimase vähempakkumise käigus sõlmida ühtegi meretuulepargi ehitamise lepingut.
Tuuleparkide rajamise entusiasm on vaibumas kõikjal lääneriikides ja analüütikud hoiatavad, et valitsuste taastuvenergia eesmärgid on ohus.
Euroopa Komisjon avalikustas 24. oktoobril "tuuleenergiatööstuse toetusmeetmete" seadusepaki, millega tagatakse tuuleparkide ehitajatele lihtsam rahastus, kiirem lubade menetlemise protsess ning luuakse üle Euroopa Liidu tõhusam tuuleelektri oksjonite süsteem.
Euroopa Liidu tuuleturbiinide tööstusele pakuvad jõulist konkurentsi Hiina Rahvavabariigi tuuleturbiinide tootjad. 2022. aasta lõpetasid kahjumiga kõik suuremad EL tuuleturbiinide tootjad.
Eleringi juht Taavi Veskimägi leiab, et suuri meretuuleparke pole Eestisse vaja. Kaja Kallase valitsuse rohelise energiaülemineku kavas on suurte meretuuleparkide ehitamine Eesti läänerannikule kesksel kohal.
Käesoleva aasta 22. juunil maksis Siemens Energy AG aktsia 23,38 eurot. 30. oktoobril oli selle hind 8,44€ ehk ligi kolm korda vähem.
Toimetas Karol Kallas