Andrzej Duda (vasakul) ja Nursultan Nazarbajev 22. augustil Varssavis. Foto: Czarek Sokolowski, AP/Scanpix

Kasahstan kutsub Poolat kokkuleppele Moskvaga, et aidata Hiinal suure Siiditee projekti tarvis läbi Venemaa Euroopasse kaubakoridori rajada.

Varssavi jaoks võib koostööväljavaade Venemaaga tunduda vastumeelne, kuid pidades silmas hiinlaste projekti mastaapsust pakub ettepanek poolakatele tõenäoliselt tõsist mõtteainet, kirjutab TruNews viitega portaalis RBTH.com ilmunud artiklile.

Siiditee, mida Hiina president Xi Jinping Astanas Nazarbajevi Ülikoolis 2013. aastal tutvustamas käis, näeb ette kolme raudtee- ja maanteekoridori rajamist.

Põhjapoolseim neist kulgeb Kasahstani kaudu ja edasi läbi Venemaa ning Peterburi juures välja Läänemerele.

Üks haru läheks aga Valgevene ja Poola kaudu edasi Saksamaale ja Hollandisse. Selle trassi eelis oleks laevatranspordi vältimine.

Kasahstani president Nursultan Nazarbajev on kutsunud oma Poola ametivenda Andrzej Dudat sõlmima koridori osas kolmiklepet Venemaaga.

"Majanduskoostöö [Poola ja Kasahstani vahel] sõltub ühest raskest küsimusest – transpordist. Sellest, kuidas saada Kasahstanist Poolasse ja tagasi. Traditsiooniline kommunikatsioon on läbi Venemaa," ütles Nazarbajev Poola-Kasahhi majandusfoorumil Varssavis 23. augustil.

"Näidakem täna üles initsiatiivi, pöördugem Venemaa poole ja hakakem töötama kolmikleppe kallal vähemalt transpordi vallas," ütles Nazarbajev Dudale.

Venemaa, Kasahstan ja Hiina on oma esimesed sammud projekti raames juba astunud ning lihtsustanud käesoleval aastal Hiina ja Venemaa vahelist maanteevedu Kasahstani kaudu. Kui varasemalt vältas veoautode teekond Venemaale nädala, siis nüüd piisab kahest päevast.

Kindlasti mitte juhuslikult külastas tänavu juunis Poolat ka Hiina president.