„Ukraina pole NATO liige. Väga tähtis on anda Ukrainale julgeolekutagatised, seda nii idast kui läänest. Väga tähtis on aga seegi, et NATO ja Vene Föderatsiooni vahel oleks mingi puhver. Selleks puhvriks peakski olema Ukraina – iseseisev, suveräänne, koos kõige juurdekuuluvaga," lausus Slovakkia endine peaminister Robert Fico.
Ukraina NATO-liikmelisus on vastuolus Slovakkia riiklike huvidega, ütles 7. juulil peetud pressikonverentsil Slovakkia parlamendi liige, opositsioonierakonna „Suund – sotsiaaldemokraatia" esimees Robert Fico, kes olnud kahel korral ka valitsusjuht. Tema hinnangul peaks Ukraina jääma puhvriks NATO ja Venemaa vahel, teatas asjaomases uudises Slovakkia uudisteagentuur TASR.
„Ukraina pole NATO liige. Väga tähtis on anda Ukrainale julgeolekutagatised, seda nii idast kui läänest. Väga tähtis on aga seegi, et NATO ja Vene Föderatsiooni vahel oleks mingi puhver. Selleks puhvriks peakski olema Ukraina – iseseisev, suveräänne, koos kõige juurdekuuluvaga," lausus Fico ülalmainitud pressikonverentsil.
Fico võttis ses küsimuses sõna seoses Ukraina president Vladimir Zelenski samal päeval toimunud ametliku Slovakkia-külastusega, mille käigus viimane otsis Slovakkia juhtkonnalt toetust Ukraina soovile pääseda NATO-sse. „Eeldan, et Ukraina ei saa liikmeks senikaua, kui kestab sõda. Kokkuvõttes on Ukraina NATO-liikmelisus vastuolus meie riiklike huvidega," nentis endine peaminister. Ta arvas, et Zelenski tuli Slovakkia juhtkonda ühtlasi tänama Ukrainale kingitud relvade eest.
Fico oli Slovakkia peaminister aastail 2006–2010 ning 2012–2018. Tema juhitav erakond on ilmutanud Ukraina–Vene sõja ajal erapooletut, tasakaalukat lähenemist, arvustades sõja mõlemat osapoolt. See peegeldab ka Slovakkia elanike suhtumist sõtta Ukrainas: viimastel kuudel peab veidi üle poole neist peamiseks sõjasüüdlaseks Ukrainat või lääneriike, veidi alla poole aga Venemaad.
Zelenski ütles pärast kohtumist president Zuzana Čaputovága peetud pressikonverentsil, et ei mõista, kuidas keegi saab üldse olla Venemaa poolt, ja võrdsustas Venemaa pooldamise terrorismi pooldamisega.
„Suund – sotsiaaldemokraatia" on Slovakkia parlamendi praeguses koosseisus esindatud 27 saadikuga (150-st). Euroopa Parlamendis on erakonnal kolm esindajat.
Toimetas Tõnu Kalvet