Slovakia lipp. Illustratsioon: Bigstock

Slovakkias võtab üha tõsisemat vormi plaan parandada põhiseadust nii, et see defineeriks abielu selgesõnaliselt ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna. Nagu arvata võib, on see tekitanud homoliikumises tõsiseid vihapurskeid.

Siiski on valitsev sotsiaaldemokraatlik partei (SMER) ühes mitmete valitsuse ministritega andnud mõista, et parlamendis on piisavalt toetust põhiseaduse muudatuse elluviimiseks. Kõnealune muudatus, mille esitasid 24. veebruaril parlamendile kristlikud demokraadid, on võetud kokku kahte lausesse: "Abielu on ainulaadne ühendus ühe mehe ja ühe naise vahel. Slovakkia Vabariik kaitseb perekonda ja panustab selle heaolusse."

Kui muudatus läbi läheb, ei oleks enam homoaktivistidel võimalik suruda ühiskonnale peale oma püüdlusi abielu ümber defineerida, mahutamaks selle alla ka samasooliste suhted. Poliitiliste vaatlejate arvates võib antud küsimusest kujuneda üks peamisi arutelupunkte eesseisvatel presidendivalimistel, mis toimuvad 15. märtsil.

Põhiseaduse muutmiseks on tarvis, et seda toetaks 150-st parlamendisaadikust vähemalt 90. Toetades kõnealust põhiseaduse muutmise ettepanekut, on partei SMER lahknenud selgelt üle-Euroopalise sotsialistide katusliikumise, Euroopa Parlamendis esindatud Euroopa Sotsialistide Partei põhijoonest.

SMERI-i juht, peaminister Robert Fico, ütles, et "SMER soovib toetada põhiseaduse muudatust, kui opositsioon toetab vastukaaluks muudatuste läbiviimist justiitssüsteemis." Fico selgitas Bratislavas ajakirjanikele, et "abielu seesugune määratlemine põhiseaduses ei too endaga kaasa mingeid drastilisi muutusi ning et see kindlustab põhiseaduses üksnes olukorra, mis on juba praegu seadustega fikseeritud." SMER-i käes on parlamendis 80 kohta põhiseaduse muutmiseks vajalikust 90-st.

ILGA Europe, Euroopa Liidu poolt ulatuslikult rahastatud homolobi-organisatsioon, on reageerinud sündmustele, nõudes Slovakkia valitsuselt põhiseaduse muutmise plaanist loobumist ja hoopis nn gender-ideoloogia heakskiitmist. Nagu ikka, tuleb Euroopa riikidel, mis ei kiida homoliikumise püüdlusi heaks ega toeta neid, arvestada ka tugeva kriitikaga Euroopa Liidu poolt, mis püüab üha enam esitleda homoliikumise eesmärke inimõigustena.

Hiljuti saatis homoliikumist seejuures suur edu, sest Euroopa Parlament võttis vastu nn Lunaceki raporti – poliitilise deklaratsiooni, millega Euroopa Parlament kutsub kõiki Euroopa Liidu liikmesriike toetama homoliikumise püüdlusi.

ILGA Europe'i kõneisik Cabi Calleja ütles, et "oleme väga mures nähes Slovakkia kaldumist negatiivses suunas. Kõnealused põhiseadusemuudatused oleks diskrimineerivad."

"Ilmselgelt ei lähtu need seadusemuudatused siirast murest perekonna pärast – pigem lähtuvad need püüdlusest välistada ühiskondlikku tunnustust samasooliste partnerlusele ja homoseksuaalide õigustele."

Calleja väljastas ka varjatud ähvarduse, et kui Slovakkia otsustab mitte "homoabielu" heaks kiita, siis peab ta arvestama probleemidega seonduvalt Euroopa Liiduga. "Samal ajal kui Euroopa üldiselt liigub homoseksuaalide üha ulatuslikuma õigusliku tunnustamise ja ühiskondliku omaksvõtmise suunas, paistab Slovakkia kalduma vastupidises suunas, kehtestades piiranguid, takistusi ja diskrimineerimist."

 

ILGA Europe'i kõneisik Gabi Calleja mõistis Slovakkia püüdlused kaitsta abielu ja perekonna
institutsioone ühemõtteliselt hukka, nimetades neid diskrimineerivaks.

ILGA Europe on regulaarselt seisnud vastu referendumite korraldamisele ja muudele "populistlikele" demokraatlikele vahenditele, mis võiks takistada homoliikumise püüdluste elluviimist. Paolo Côrte-Real rõhutas ka nüüd, et Slovakkia ei tohi võtta eeskuju teistest Ida-Euroopa riikidest, nagu Läti, Ungari ja Horvaatia, kus homoaktivistide püüdlustele on otsustavalt vastu astunud "religioossed ekstremistid ja ultra-konservatiivid, kes ei kohku tagasi kuritarvitamast demokraatlikke vahendeid, nagu referendumid või põhiseaduse muutmised, oma homofoobse agenda elluviimiseks."

"Slovakkia parlamendiliikmed peavad hoidma ära järjekordse riigi langemise populistlike homofoobide lõksu ja selle põhiseaduse muutmise ettepaneku tagasi lükkama," võttis ta oma seisukoha kokku.

Liikumine inimelu ja perekonna kaitseks, mis on pidevalt võidelnud ka abordi- ja eutanaasialobiga, on Slovakkias viimastel aastatel palju poolehoidu võitnud. Hiljuti korraldati oma esimene marss sündimata laste eluõiguse kaitseks, millest võttis osa kõiki ootusi ületanud hulk inimesi – enam kui 70 000 inimelu ja perekonna austamist pooldavat kodanikku.

Kristlike demokraatide poolt tellitud uuring kinnitas, et ülekaalukas enamus Slovakkia elanikke toetaks põhiseaduse muudatust. Küsitletutest ligi 80% arvas, et selline põhiseaduse muudatus tuleks ellu viia.

Artikkel avaldati algselt portaalis LifeSiteNews.com.