Robert Fico mõrvakatse. Foto: Scanpix

Slovakkias mõisteti kolmeks kuuks vangi mees, kes oli karjunud peaminister Robert Fico elu ja tervise vastaseid üleskutseid haigla ees, kus 15. mail tapmiskatse käigus mitu kuuli saanud Ficot ravitakse.

Ivan Č. nimeline mees karjus 16. mail Banská Bystrica linnas Rooseveldi-nimelise haigla ees „siin lamab Fico!", „kärvaku!", „paras talle!", „talle pidanuks laskma kuuli pähe!" ja muud sellist, teatas ühismeedia vahendusel 19. mail Slovakkia peaprokurör Maroš Žilinka.

Žilinka sõnul tegi mees seda kümnete tunnistajate juuresolekul, teatas Slovakkia riiklik uudisteagentuur TASR. Banská Bystrica maakonnakohus mõistis mehe süüdi ülikiirmenetluse abil. Otsus jõustus kohe pärast tegemist.

Slovakkia ungarikeelse internetiväljaande „Hírek" teatel võeti vahi alla ka see mees, kes oli ähvardanud siseministrit ja kaht parlamendisaadikut.

Pärast 15. mai tapmiskatset Handlová-nimelises kaevanduslinnas ilmus Slovakkia ühismeediasse väga arvukalt poliitikutevaenulikke  postitusi. Osa oli vaenulik Fico ja ta erakonna suhtes, osa aga opositsioonipoliitikute ja nende valijate suhtes, teatas 17. mail TASR. Slovakkia politsei kinnitas, et uurib selliseid postitusi põhjalikult.

„Neid analüüsivad politsei spetsiaalsed operatiivüksused, kes edastavad postitused vastavalt nende iseloomule asjaomasele osakonnale, kes vajadusel käivitab juurdluse," öeldakse politsei pressiteates. TASR-i teatel ongi politsei käivitanud ses küsimuses juurdluse juba mitmekümne juhtumi puhul.

Iga selline postitus liigitub kas ohtlikuks ähvarduseks või muuks kuriteoks. „Iga sellist juhtumit uuritakse eraldi, et tuvastada, kas postituse autorit oli ajendanud vihkamine või mitte," osundas TASR politsei asjaomast pressiteadet.

Fico erakonnakaaslane, kaitseminister Robert Kaliňák peab kurja juureks poliitikute ja ajakirjanike kõnepruuki. 

„Kahtlemata on me ühiskonnal vaja äraleppimist ja vastastikust austust, kuid selleni ei saa jõuda võltsi poliitkorrektsuse kaudu," ütles ühtlasi asepeaministriametis olev Kaliňák oma koduerakonna „YouTube"-i-kanalil 17. mai õhtul avaldatud lühikeses videopöördumises. 

„Kui me ei tegele poliitikute, mõne meediakanali ja ajakirjanike kõnepruugiga, mis juba aastaid põhineb sellel, et tembeldada iga päev Robert Ficot kurjategijaks, mafioosoks, mõrvariks, diktaatoriks, Putini lakeiks ja kurjuseks, mis tuleb peatada, ja kes teevad kõik endastoleneva, et Fico ei saaks valitseda, siis olukord ei parane. Ainus lahendus on süüvida iseendasse, paluda siiralt vabandust, sest kõik need valed ongi peamiseks põhjuseks, miks Robert Fico võitleb praegu oma elu eest," tõdes Kaliňák kõnealuses pöördumises.

Ka ise tapmisähvarduse saanud siseminister Matúš Šutaj Eštok esines 17. mail telejaama TA3 saates ja kutsus seal üles inimesi mitte saatma poliitikutele sõnumeid stiilis „kuul ootab teidki". Slovakkia ungarikeelse päevalehe „Új Szó" teatel kutsus Eštok samas saates satiiriväljaandeid üles lõpetama ilkumine ja vihaõhutamine.

Slovakkia ajakirjandusse on nüüdseks jõudnud juba andmeid selle kohta, et 15. mail Ficot tulistanud 71-aastane luuletaja ja kirjanik Juraj Cintula siiski ei tegutsenud üksiku hundina, kuid neid andmeid kontrollitakse veel hoolikalt.

Toimetas Tõnu Kalvet