Lapsed Donetskis. Foto: Scanpix

Tänavu märtsist alates on Slovakkias pidevalt kahanenud nende hulk, kes peavad Vene–Ukraina sõja puhkemises süüdlaseks Venemaad, selgus Slovakkia Teaduste Akadeemia värskest arvamusküsitlusest. Üha enam inimesi on seisukohal, et vastutusele tuleb võtta ka Ukraina ning koguni  Ameerika Ühendriigid, teatas 30. augustil Slovakkia suurim ungari päevaleht „Új Szó".

Venemaad pidas tänavu augustis süüdlaseks 68 protsenti vastanuist. Võrdluseks: eelmises samalaadses küsitluses (viidi läbi märtsis) oli samal seisukohal olijaid olnud 76 protsenti.

Ukrainat pidas süüdlaseks 45 protsenti (märtsis 38 protsenti). Märtsis oli Ukrainat süüdistajate ja õigustajate vahekord olnud täpselt vastupidine.

Vastajail oli võimalik süüdlaseks märkida rohkem kui üks: lisaks Venemaale ja Ukrainale ka USA, NATO ja Euroopa Liit.

USA-d pidas seekord süüdlaseks 48 protsenti, NATO-t 39 protsenti (märtsis 36 protsenti) ja Euroopa Liitu 31 protsenti (märtsis 27 protsenti). 

Neid, kes olid veendunud, et Venemaal pole selle sõja puhkemises vähimatki süüd, oli seekord 18 protsenti. Võrdluseks: märtsis oli olnud 13 protsenti. Kindlat seisukohta ses küsimuses ei osanud sedapuhku võtta 14 protsenti.

Küsitluses osales 1819 vastajat, küsimused esitati neile internetitsi.

Küsitluse viisid läbi Prešovi ülikool, Košice ülikool, Slovakkia Teaduste Akadeemia ühiskonna- ja psühholoogiateaduste instituut ning küsitlusfirma „2muse", teatas 30. augustil oma kodulehel Slovakkia teaduste Akadeemia.

Toimetas Tõnu Kalvet