Sloveenia peaminister Janez Jansa. Foto: Scanpix

Kolmapäeval asus Euroopa Liidu "õigusriigi põhimõtete järgimise" nõudest sündinud kriisis Ungari ja Poola poolele ka Sloveenia.

Sloveenia peaminister Janez Jansa asus kolmapäeval Euroopa Liidu eelarve ja koroonaviiruse päästepaki "õigusriigi põhimõtete järgimise" tülis Ungari ning Poola poolele, vahendab Euractiv.

Jansa saatis kolmapäeval 18. novembril Euroopa Nõukogu presidendile Charles Michelile kirja, milles osutas: "Mõned poliitilised grupid… ähvardavad avalikult kasutada instrumenti, mida vääralt nimetatakse "õigusriigi põhimõteteks", hääleenamuse kaudu üksikute Euroopa Liidu liikmesriikide karistamiseks".

Esmaspäeval vetostasid Poola ja Ungari ideoloogilise "õigusriigi põhimõtete järgmise" nõude tõttu Euroopa Liidu seitsme aastase eelarve ning koroonaviiruse päästepaki.

Kuigi Sloveenia ei ühinenud sel hetkel nende vetoga, kirjutas Jansa oma kirjas, et ühel poliitikute kogul ei ole asjakohane langetada otsuseid õigusriigi küsimustes.

"Õigusriik tähendab seda, et vaidlused lahendatakse sõltumatus kohtus, mitte mõne muu institutsiooni poliitilise enamuse poolt," kirjutas Sloveenia peaminister.

"Meile on vaja Euroopa Liidu institutsioone, mis ei sekku liikmesriikide sisepoliitilistesse vaidlustesse," jätkas Jansa.

Toimetas Karol Kallas