Kolumnist Sohrab Ahmari kirjeldab väljaandes The American Conservative Ungari näitel, kuidas Ameerika Ühendriikide demokraatide juhitud hegemoonia ei kannata silmaotsastki ette nähtud progressiusust kõrvalekaldumist.
Washington laseb juhul kui mõni riik kaldub kõrvale Ameerika Ühendriikide ühepoolselt kehtestatud ideoloogilisest hegemooniast pikemalt mõtlemata käiku enda kasutuses olevad võimuvahendid.
Aprilli keskel kehtestasid Ameerika Ühendriigid Ungari International Investment Bankile (IIB) sanktsioonid. IIB on suuremas osas Venemaa omanikele kuuluv rahvusvahelist arengukoostööd rahastav rahaasutus, mille peakontor asub Budapestis. Tegemist on esimese korraga kui Washington ründab NATO liitlase ja Euroopa Liidu liikmesriigi pinnal asuvat ettevõtet. USA võimude käik muudab kahe riigi niigi keerulised suhted veelgi halvemaks. Ameerika Ühendriikide käik muutis Ungari peaministri Viktor Orbáni sõnul IIB "tegevuse võimatuks" ja Ungari tõstis pangast oma 25-protsendilise osaluse välja.
IIB tegevuse põrmustamine ja kava kehtestada sanktsioonid Orbáni ringkonda kuuluvatele ärimeestele näitavad, kui tohutu majanduslik võim on Washingtoni käsutuses. See on võim, mida USA föderaalvalitsus kasutab nõndanimetatud Uue Idabloki – kuhu kuuluvad riigid alates Hiina Rahvavabariigist, Lõuna-Aafrikast ja Brasiiliast kuni Venemaani – vastu kohe, kui keegi neist hakkab vastu Ühendriikide ühepoolse hegemoonia pürgmustele.
IIB ise on suhteliselt tähtsusetu asutus, endise idabloki jäänuk, mille ülesandeks oli Külma Sõja päevil edendada arengukoostööd ja kaubandust. Selles pole kahtlustki, et IIB-l olid sidemed Venemaa jõustruktuuridega, samamoodi nagu Ameerika Ühendriikide tehnoloogiaettevõtetel ja hiigelkorporatsioonidel on lähedased suhted Ameerika Ühendriikide julgeolekuaparaadiga. USA julgeolekuteenistuste ametnikud saavad tihti peale riigi teenimist ametikoha erasektoris, kus jätkavad samade laiemate eesmärkide täitmist, mille poole nad püüdlesid riigi palgalistena.
Ungarlased nägid ilmselt võimalikku IIB vastast rünnakut ette, kuna neil õnnestus nii kiiresti oma raha pangast välja viia. Ungari majandusarengu ministeerium märkis, et pangal ei olnud riigi jaoks nagunii enam suuremat tähtsust, kuna Ungari on tänaseks tihedalt lõimunud Euroopa Liidu turuga.
Teisalt on palju ohtlikumad kavatsused piirata Orbáni ja tema Fideszi parteiga lähedalt seotud tuntud isikute tegevust. "[Sanktsioonide kehtestamise] seadusandlust valmistatakse ette juba möödunud aastast ja [USA] kongressi ette peaks see jõudma juba maikuus, kus sellele on ilmselt laiaulatuslik toetus," kinnitab Guardian. Milliseid ungarlaste süütegusid kongressi saadikud täpsemalt karistada soovivad, pole tänaseni siiski teada. Tõenäoliselt osutatakse asjadele, nagu korruptsioon, "õigusriigi põhimõtted" ja tähestikurahva õigused. Samas kõik teavad, et tegelik põhjus on Budapesti soovimatus minna kaasa Venemaa vastase sõjavaimustusega.
Sotsialistist ajakirjanik Thomas Fazi kirjutab: "Kuriteod, milles Ungarit süüdistatakse, ei ole midagi ainukordset." "Politiseeritud kohtud?" Kui kuskil iganes on olemas sellised asjad, nagu politiseerimata kohtud, siis tuleb need alles väljaspool ülikooli õpikuid üles leida.
Korruptsioon? Transparency Internationali ülevaate kohaselt tajuvad ungarlased oma valitsuse juures vähem korruptsiooni kui Ungariga võrreldavad riigid Rumeenia, Slovakkia ja Bulgaaria, ning lisaks Lääne-Euroopas Hispaania, Portugal ja Itaalia.
Ajakirjandusvabadus? Jah, suure hulga meediaorganisatsioonide kontroll on Orbánile sõbralike oligarhide käes. Samamoodi on asjad ka Ameerika Ühendriikides, kus suhteliselt väheste oligarhide – või oleks õigem öelda "ettevõtjate" – kontrolli all on suurem osa peavoolu meediast. Kui keegi arvab, et oligarhide omanduses olev meedia kujutab ennast sõltumatuse kantsi, siis mul on teie jaoks varuks Iraagi sõda, Covidi valed ja Hunter Bidenist tehtud nilbeid pilte täis rüperaal.
Tähestikurahva õigused? Fidesz on kehtestanud seadused, mis keelavad Ungari koolides sooideoloogia õpetamise, mis peegeldab riigis valdavaid konservatiivseid väärtuseid. Kuid Ungari ei ole Saudi-Araabia. Orbáni moraalipolitsei ei jahi omasooiharaid inimesi. Kuid ometigi on see Fidesz, mitte Saudide koda, mis seisab silmitsi Ameerika Ühendriikide sanktsioonidega.
Sellel kõigel pole tähtsust. Ungari tegelik kuritegu seisneb omapärases usus, et riikidel on õigus käituda sõltumatult ja iseseisvatena. Arvamuses, et ehk Euroopal ei ole vaja õhutada vaenu Venemaaga, millest võib välja kasvada tuumasõda. Et Ukraina sõda peaks vaatama läbi geopoliitiliselt realistliku läätse, mitte seadma hüperideoloogiliselt vastakuti "vabaduse" ja "mittevabaduse".
Ungari välisminister Péter Szijjártó arvab: "Me saame aru ja tunnustame, et me esindame erinevaid seisukohti. Kuid me ei saa aru, miks on vaja teisi riike survestada oma nägemusi muutma."
Tõepoolest, milleks seda on vaja?