Foto: Piqsels

Soome Tervise- ja Heaoluinstituudi kõrge ametniku sõnul suri möödunud kevadel riigis üksikuid alla 60-aastaseid inimesi ainult Covid-19 tõttu. 

Tervise- ja Heaoluinstituudi (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos; THL) tippspetsialisti Sirkka Goebeleri sõnul pole Covid-19 olnud kuni neljakümne protsendi surmade tegelikuks põhjuseks, mida haigusele on Soomes omistatud. Selle tõttu ei loeta neid Soome ametlikus statistikas koroonaviiruse surmadeks, vahendab Yle.  

Goebeleri hallatav osakond kontrollib kõiki Soome surmatunnistusi enne kui need saadetakse riigi statistikaametile. Üksus keskendub Covid-19 seotud surmatunnistustele, kus surnule ülevaatuse teinud arst on märkinud koroonaviiruse kas peamiseks või kaasuvaks surma põhjuseks.

1. novembri seisuga oli Soome Covid-19 surmade arv kokku 6407, kuid nende surmade hulgas on kõik surmad, mis on juhtunud kolmekümne päeva jooksul peale positiivse Covid-19 testi andmist.

Goebeleri sõnul on ligi nelja tuhande surma puhul Covid märgitud kas peamiseks või vahetuks surma põhjuseks. Pea 1600 surma puhul on koroonaviirus märgitud kaasuvaks teguriks. 

Ligikaudu 900 juhtumi juures, mis algselt märgiti Covidi surmaks, ei näita lõplikud surmatunnistused ühtegi viidet Covidi nakkusele.

Numbrid, mis jõuavad rahvusvahelistesse võrdlustesse, võivad näiteks sisaldada juhtumeid, kus patsiendil oli enne või pärast koroonaviiruse nakatumist tõsine infarkt ja kes lõpuks heitis selle tõttu hinge. Kaasuv Covidi haigus võis olla väga kerge ja nii seda surmatunnistusele ei märgitud.

Alates möödunud kevadest on inimeste keskmine vanus, kes on surnud peale positiivset Covidi testi, tõusnud 84 aastalt 85ni. Meeste puhul on keskmine vanus 81 ja naistel 87.

"Suurem osa surmadest leiab aset loomuliku elutsükli lõpus," kinnitab Goebeler.

"Neid alla 60-aastaseid patsiente, kes on alates märtsist surnud ainult Covid-19 tõttu, võib üles lugeda ühe käe sõrmedel," lisas ta.

Toimetas Karol Kallas