Soome president Sauli Niinistö puudutas oma uusaastapöördumises probleeme korrakaitsjate kohtlemisega maal ning sisserändajate seksuaalvägivalda.

Niinistö tuletas rahvale meelde, et Soomes "tugevus on alati olnud usaldus, ka võimuesindajate vastu: alates haridusest kuni sotsiaalteenusteni, politseist tervishoiuni.

Me oleme traditsiooniliselt respekteerinud inimesi, kes tagavad meie turvalisuse. Aga täna on üha ilmsem, et nad seisavad silmitsi ebakohase, isegi vägivaldse käitumisega oma töös. Midagi on väga viltu läinud, kui inimene, kes ühiskonnale teenuseid pakub, peab kartma nende [teenuste] vastuvõtjaid."

Niinistö kõneles ka vajadusest ja kohustusest vaadata alati läbi varjupaigataotlused ning aidata inimesi, kes tõesti kaitset vajavad.

"Kuid, nagu meiegi oleme kogenud, saavad seda süsteemi ära kasutada inimesed, kes üritavad immigreeruda teistel põhjustel," tõi president esile.

"Lisaks sellele oleme näinud, kuidas mõned inimesed, kes Soomest varjupaika on otsinud, ja saanudki, on tekitanud siin ebakindlust [oma] ebainimlike tegudega.

See on talumatu olukord."

Kõnet saab soome, rootsi ja inglise keeles lugeda siit.

Toimetas Urho Meister

Kolumn: immigratsiooniäri – kellele on see kasulik? Oulu vägistamisjuhtumid