Üsasisene lapsetapp. Illustratsioon: Bigstockphoto

Soomes võib kuni 12. rasedusnädalani aborti teha juhul, kui kaks arsti eraldi selleks kirjaliku loa annavad. Uuest seaduseelnõust on see nõue kõrvaldatud ning naise enda soovist piisab, vahendab Paul Oja.

Soomes on selline kord, et kui rahvaalgatus saab vähemalt 50 000 allkirja, siis võidakse see üle anda parlamendile käsitlemiseks. Äsja käis Soome meediast läbi uudis, et rahvaalgatus abordiseaduse muutmiseks on vajaliku hulga allkirju kätte saanud ja antakse Eduskunnale üle.

Praeguse, 1970. a. vastu võetud seaduse järgi võib kuni 12. rasedusnädalani aborti teha juhul, kui kaks arsti eraldi selleks kirjaliku loa annavad. Uuest seaduseelnõust on see nõue kõrvaldatud, naise enda soovist piisab.

Seda rahvaalgatust toetavad Naiste Liit, Elanike Liit, Inimõiguste Liit, Amnesty Internationali Soome osakond, Soome Ämmaemandate Liit, Günekoloogide ühing ning veel mitmed poliitilised nais- ja noorsooühendused. Naiste Liidu peasekretär Milla Pyykkönen ütles, et seaduseelnõu kallal on töötatud kaua. Ta ise osales juba 2011. aastal projektis, kus koguti abordi läbi teinud naiste kogemusi. Enamik leidis, et kahe arsti loa hankimine teeb protsessi tarbetult kauakestvaks. Ka seda peeti koormavaks, et kõik abordipatsiendid suunati sünnitushaiglatesse, kuigi praegu toimub 95% raseduse katkestamistest ravimite abil.

Eks ta ebamugav ole tõesti, et loote, oma tulevase lapse surmamise teele on selliseid bürokraatlikke tõkkeid kuhjatud. Rahvaalgatusele andis allkirja 52 504 inimest.

Rahvaalgatuse parlamenti jõudmine ei tähenda veel seda, et ta seal ka vastu võetakse. Seni on Soomes alustatud 1151 rahvaalgatust. Eduskunna käsitluses on praegu 13. Seaduseks on saanud läbi aegade kaks algatatud eelnõud.

Kui vaatame, milliseid kaht rahvaalgatust selline edu on saatnud, siis tärkab põhjendatud ootus, et küllap ka abordieelnõu peagi Soome Vabariigi seaduseks saab. „Võrdõigusliku abielu seadus", mis võimaldas ka samasoolistel paaridel oma kooselu abieluna registreerida, võeti häältega 105 – 92 vastu detsembris 2014 ja jõustus märtsis 2017. „Emaduse seadus", mille järgi lapsel võib seaduslikult kaks ema olla, võeti häältega 122 – 42 vastu veebruaris 2018 ja jõustus aprillis 2019.

„Võrdõigusliku abielu seaduse" eelnõu sai rahvaalgatusena koguni rekordilise arvu, 116 851 allkirja.

Lõpetuseks võib lisada, et käesoleva aastatuhande jooksul on soomlastest emade sünnitatud laste hulk vähenenud 24%. Varem on Soome meedias avaldatud teade, et 2017. aastal sündis Soomes sama palju (= vähe) lapsi kui suurel nälja-aastal 1868. Aga pole hullu: kõikide Soomes sündinud laste arv on sama aja jooksul vähenenud ainult 15% võrra – tänu mujalt sisse rännanud sünnitajate panusele Soome demograafiasse.

Loo kirjutamisel on kasutatud artiklit Yle uudisteportaalist.