Mitmed patsiendid on kaevanud Ühendkuningriigi maksumaksjate kulul tegutseva Tavistocki kliiniku kohtusse, kuna nende arust pakutakse noortele nii meditsiinilist kui kirurgilist "soomuutmisteenust" liiga kergekäeliselt. Alates aastast 2010 on kliiniku poole pöördunud laste ja noorte arv kasvanud 3200 protsenti, tüdrukute osas aga 5337 protsenti.
Kahekümne kolme aastane noor naine Keira Bell, kes oli vahepeal "mees", kaebas Ühendkuningriigi haigekassa (National Health Service; NHS) Tavistocki kliiniku kohtusse, kuna tema hinnangul pakuti talle teismeliseeas füüsilise soomuutmise teenust liiga kergekäeliselt, vahendab BBC.
Naist kaitsvate advokaatide sõnul tuleb lisaks arvestada, et lapsed ei ole võimelised oma puberteedi ärahoidmise või füüsilise soomuutmise osas langetama nõndanimetatud "informeeritud nõusolekut".
Tavistocki kliiniku sõnul on nad igasse patsienti suhtunud alati täie vastutustundega.
Laste soomuutmise eest võitleva mittetulundusühingu Mermaids (Näkid) esindajate sõnul peavad inimesed "soomuutmisteenuseid" üldjuhul kaua ootama, sellised teenused päästavad elusid ja väga vähesed soomuutjad kahetsevad oma otsust.
Tavistock and Portman NHS Trust asub Londoni loodeosas Hampsteadis ja see on Ühendkuningriigi ainukene kliinik, mis pakub lastele ja noortele "sooidentiteedi arendamise" teenust (gender-identity development service; GIDS) ning nende sõnul nad tervitavad kohtuprotsessi, kuna see toob segasesse valdkonda eeldatavalt rohkem selgust.
Kohtuasi võetakse arutusele varasuvel ja üheks hagejaks ning tunnistajaks on Bell. Teist hagejat teatakse ainult varjunime Mum A (Ema A) nime all, kes on Tavistocki kliinikus soomuutmist ootava 15-aastase autistliku tüdruku ema.
Belli sõnul oli ta lapsena poisi moodi tüdruk. Soomuutmise mõte arenes tema sõnul tal välja järk-järgult, kui ta selle kohta ilmavõrgust järjest rohkem infot leidis.
Seejärel ta pöördus arstide poole ja "üks samm viis teiseni".
Tavistocki GIDS-kliinikusse soovitati Bellil pöörduda, kui ta oli 16-aastane. Tema sõnul käis ta ainult kolmel tunniajasel nõustamisel, kui talle kirjutati välja puberteeditakistid, mis viivitavad või peatavad puberteedieas ilmnevad füüsilised muutused nagu menstruatsioon ja näokarvad.
Tema sõnul tehti seda liiga kergekäeliselt ja sellisele otsusele ei eelnenud piisavalt uuringuid ega teraapiat.
"Minu ettekujutustega minust ei oleks pidanud nii kergesti nõustuma," leiab Bell. "Asjalood oleks teisiti, kui minuga oleks pisut vaieldudki."
Mis asjad on puberteeditakistid
Puberteeditakistid on ravimid, mis panevad seisma näiteks rindade arengu, menstruatsiooni, näokarvade kasvu ja häälemurde. Selliseid ravimeid kirjutatakse lastele välja soodüsfooria/soolise ebaoleku – kui lapsed tunnevad, et nende füüsiline sugu ei vasta nende "päris" soole – puhul.
Sellise ravimikuuri eesmärgiks on anda lastele mõtlemisaega enne kui neid teismeliseeas tabavad tõsisemad kehalised muutused.
Kuigi NHS-i sõnul on puberteeditakistite toime tagasipööratav, tunnistatakse GIDS protseduuride puhul siiski, et selliste ravimite mõju näiteks aju arengule ja psüühikale pole piisavalt uuritud.
Kui Bell oli aasta aega söönud puberteeditakisteid, siis kirjutati talle välja meessuguhormoon testosteroon, mille tõttu hakkasid tal näol kasvama karvad ja hääl läks jämedaks. Kahekümneaastasena lasi ta kirurgiliselt eemaldada oma rinnad.
"Alguses tundsin ma kõige juures ennast õnneliku ja vabana, kuid aastate möödudes läheb entusiasm ja õnn üle," rääkis Bell.
"Sa võid kas kaevata omale järjest sügavama augu või tulla sellest välja ja saada sind rõhuvast raskusest lahti," leiab ta.
Sugu tohivad "muuta" liiga noored inimesed
Bell otsustas meessuguhormoonide söömise lõpetada eelmisel aastal ja tänaseks peab ennast taas naiseks. Kuid ta on kuri selle peale, mis temaga viimase kümne aasta jooksul on juhtunud.
"Mul lubati teismelisena enda selline fantaasia ellu viia ja … see mõjutab täiskasvanuna kogu minu elu. Ma olen väga noor. Ma olen vastselt saanud täiskasvanuks ja ma pean endaga kaasas vedama seda radikaalse erinevuse koormat – vähemalt võrreldes teiste noorte naistega," kurdab Bell.
Tema advokaatide sõnul pole lapsed võimelised adekvaatselt hindama, mida soomuutmisprotseduurid hilisemas elus kaasa toovad. Näiteks pole lapsed võimelised endale aru andma, millist mõju need avaldavad nende viljakusele.
Tavistocki kliiniku endiste töötajate sõnul jagatakse sugu muuta soovivatele teismelistele puberteeditakisteid liiga kergekäeliselt ja ilma vajaliku psühholoogilise nõustamise ning kontrollita. Muuhulgas väidetakse, et kliinik on jaganud selliseid ravimeid näiteks 12-aastastele lastele.
Samas Bell tunnistab, et ta saab aru teismeliste ängist, kui need soomuutmiskliinikusse pöörduvad: "Ma olin aastaid tagasi samasugune. Ma võin öeda, et see päästis mind üldiselt enesetapumõtetest ja depressioonist ning toona ma tundsin ennast oma soosegaduse juures rahulolevana."
Tema sõnul on ta pärit keerulisest perekonnast. Ta usub, et kui ühiskond oleks tol ajal tema poisilikkust tunnistanud, ei oleks ta oma sugu ilmselt tahtnud muuta. Ta võtab samas omaks, et nooremana poleks ta ilmselt kellegi hoiatusi kuulda võtnud."
"Ma annan endale aru, et kuigi mul oleks 16-aastasele iseendale üht-teist öelda, siis ma ei oleks seda tol ajal kuulanud. Ja see on üks paratamatus, et kui sa oled sellises vanuses, sa ei kuula mitte kedagi," arvab soomuutmise üleelanud noor naine.
"Seega ma leian, et organisatsioonid nagu Tavistock peavad oma tegevusse vastutustundlikumalt suhtuma ja sundima lapsi märksa põhjalikumalt läbi mõtlema, mida nad tahavad, sest see [soomuutmine] muudab kogu elu," rääkis Bell.
Dr Polly Carmichael on Tavistocki "sooidentiteedi arendamise" teenuse kliiniline psühholoog. Ta kiidab Belli, et see julges avalikult sõna võtta, kuid kinnitab, et kliinik tegi enne tema sooravi ära kõik vajalikud protseduurid ja hindamised.
Kliiniku arstide sõnul on protsess piisavalt keeruline
Tema sõnul on nende sooraviprotsess vastutustundlik ja enne laste sootüsistamise juurde asumist teevad nad perede ning laste endiga tihedat koostööd. Carmichaeli sõnul otsustavad puberteeditakistite või hormoonide kasuks vähem kui pooled nõustamisele tulnud lastest.
"Tegemist on väga keerulise valdkonnaga, mida saadavad tugevad tunded. Ja kõige selle keskmes on noored inimesed, kes jõuavad meie juurde tihti nende enesetunnetuse põhjustatud väga suures ahastuses," rääkis psühholoog.
"Me räägime siin identiteedist, nende identiteedist, ja tundest, et nende sooidentiteet ei sobi nende kehaga," väidab Carmichael.
Tavistocki psühholoog usub, et eesootav juriidiline protsess on hea võimalus tõestada, et nende sooravi on vajalik ja laste võimet enda eest otsustada kaalutakse põhjalikult.
Õigustuseks tuuakse pikk ooteaeg
Sooidentiteedi mittetulundusühing Mermaids pakub tuge "mitmekesise sooga" noortele ning nende peredele.
MTÜ tegevjuht Susie Green kaitseb Ühendkuningriigi tänast laste "soomuutmise" protsessi ja tema sõnul toetub see aastatepikkustele teadusuuringutele ning loodab, et kohtuuurimine toob noorte inimeste kogemused valguse kätte.
Tema sõnul on paljud nende poole pöörduvad noored väga meeleheitel ja teadusuuringud kinnitavad, et puberteeditakistid vähendavad enesevigastamis- ning enesetapujuhtumeid.
Greeni sõnul oleks laste soomuutmisteenuste kaotamine "ebaproportsionaalne", sest soo muutmist kahetseb väga väike osa seda teinud inimestest.
"Esiteks tuleb oodata arsti juurde pääsemist tublisti üle kahe aasta ja kui noored inimesed siis teenusele ligi saavad, läheb veel aasta enne kui kaalutakse meditsiinilist sekkumist," rääkis MTÜ-lane.
"Protsess on väga üksikasjalik ja noortele antakse hulgaliselt informatsiooni soomuutmise kasu, kahju ja ravi ning ravimite eeldatavate mõjude osas. Nii teevad noored teadliku valiku ja see annab NHS-ile aluse pakkuda neile sooravi," leiab Green.
Belli ja Mum A kohtuasjas on huvitatud osapool ka NHS ja on tellinud oma noorte soomuutmisreeglite sõltumatu analüüsi.
Tavistock ja Portman NHS Trust pakub sooidentiteedi teenuseid alla kaheksateistaastastele noortele ja mõned nende patsiendid on olnud ainult kolme-neljaaastased.
Alates 2010. aastast on Tavistocki kliiniku poole pöördunud laste ja noorte arv kasvanud 3200 protsenti ning tüdrukute osas on see number 5337 protsenti.
Toimetas Karol Kallas