Mark Malloch-Brown Foto: OSF

George Soros määras oma üle ilma tegutsevaid Avatud Ühiskonna Sihtasutusi juhtima valimistarkvara tootva Smartmaticu omanikettevõtte SGO nõukogu esimehe Mark Malloch-Browni.

Smartmatic on koos Dominion valimismasinate tootjaga  üks kahest ettevõttest, mida kahtlustatakse Ameerika Ühendriikide 2020. aasta presidendivalimiste ajal toimunud massiivses valimispettuses osalemises, vahendab Breitbart.

Peavooluajakirjanduse väitel ei kuulu Dominion Smartmaticule ja viimase tarkvara kasutati 2020. aasta valimiste ajal Ameerika Ühendriikides ainult Los Angelesi maakonnas. Kuid mingil põhjusel viidatud kaks ettevõtet jõuavad järjepidevalt koos uudistesse ja Soros on USA Demokraatliku partei ning progressistlike aktivistide üks suuremaid rahastajaid, siis paratamatult on sellised seosed rohkem või vähem konspiratsiooniteooriate allikaks.

4. detsembril üllitas Avatud Ühiskonna Sihtasutused (Open Society Foundations; OSF)

Patric Gaspard teatas, et astub aasta lõpus [OSF-i] presidendi kohalt tagasi. Kolmeaastase ametiperioodi jooksul seisis ta silmitsi märkimisväärsete ohtudega avatud ühiskondadele üle maailma, sealhulgas suuremale hulgale autoritaarsete režiimidele ja Covid-19 viiruse üleilmsele levikule. Tänu tema võimekale juhtimisele on OSF tugevam kui kunagi varem.

OSF-i presidendiks saab tema järel Mark Malloch-Brown, kes on endine ÜRO asepeasekretär ja Ühendkuningriigi minister ning hetkel on Sihtasutuste nõukogu liige. Malloch-Browni ametiaeg algab 1. jaanuaril.

New York Times kirjutas hiljuti, et Malloch-Brown on Smartmaticu nõukogu esimees, väites samas, et Sorose ja ettevõtte vahel igasugused sidemed puuduvad: "Spekulatsioonidel, nagu omaks Soros mingit mõju Smartmaticu või selle tegevuse üle, on igakülgselt ümber lükatud. Samuti ei kuulu Smartmatic ka talle. Sorosel on Smartmaticuga kaudne suhe läbi Smartmaticu nõukogu esimehe Mark Malloch-Browni, kes kuulub Sorose OSF-i nõukokku."

Malloch-Brown on SGO, mis on Smartmaticu emafirma, nõukogu esimees. Smartmatic on varem nimetanud teda ka oma nõukogu esimeheks.

SGO teatas, et Malloch-Brown astub nõukogu esimehe kohalt tagasi ja asub juhtima Sorose sihtasutust. SGO tunnustas tema tööd Smartmaticu, "mis on maailma juhtiv valimiste tehnoloogia ettevõte, mille süsteemid on viiel kontinendil turvaliselt töödelnud rohkem kui viis miljardit häält ja millega pole juhtunud ühtegi turvaintsidenti," juhina. 

Soros on üks suuremaid ja mõjukamaid Ameerika pahempoolsete rahastajaid, kes toetab suurt hulka vasakpoolseid institutsioone, mille töötajatest mitmed on asumas Joe Bideni tulevase valitsuse kõrgetele ametikohtadele. Näiteks teatas Biden hiljuti, et Neera Tanden, kes on Sorose rahastatava Center for American Progressi (Ameerika Progressi Keskus), asub juhtima Valge Maja halduse ja eelarve kontorit (White House Office of Management and Budget).

Möödunud aasta 27. veebruaril kirjutas Postimees:

[Riigikogu valimiste] rakenduse signeerijaks  on täpsemalt Tartus aadressil Ülikooli 2 asuvas ärihoones registreeritud osaühing nimega Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting.

Äriregistri andmeil on selle ettevõtte omanikeks 60 protsendi ulatuses Hollandis registreeritud tuntud valimislahenduste looja Smartmatic ja 40 protsenti kuulub eestimaisele IT-ettevõttele AS Cybernetica. Ettevõttes töötab üheksa inimest.

(Signeermine – digitaalne allkirjastamine, millega tagatakse tarkvara päritolu tuvastamine ja et koodi pole pärast allkirjastamist muudetud ega rikutud.)

22. aprillil käesoleval aastal kirjutas Forte:

Riigi valimisteenistus ja Riigi Infosüsteemi Amet on kiitnud heaks, et lisaks olemasolevale e-hääletamisele võib kasutusele võtta m-hääletamise, ehk mobiiltelefoniga hääletamise.

Uuringu, millele Eesti valimiste elektroonilise poole eest vastutajad m-hääletamist heaks kiites toetuvad, on läbi viinud AS Cybernetica, mis tellib Eesti e-hääletamise tarkvara tootmist vähemalt osaliselt allhankena ettevõttelt Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting.

Toimetas Karol Kallas