Šotimaal keelas Aberdeeni Ülikool sündimata laste elu kaitsvatel tudengitel enda registreerimise ametliku üliõpilasühinguna. Varasemalt on samasuguse keelu kehtestanud ka Glasgow ja Strathclyde ülikoolid, mis viitab Šoti ülikoolide üha süvenevale ideologiseeritusele ja teisitimõtlejate vaigistamise püüdlusele, vahendab LifeSiteNews.
Ametlikult aborti pooldav Aberdeeni Ülikooli Üliõpilasühing (Aberdeen University Students Association – AUSA), mis toetab "tasuta, ohutut ja seaduslikku juurdepääsu abordile", takistas Aberdeeni Elu Eetika Seltsi (Aberdeen Life Ethics Society – ALES) moodustamist Aberdeeni ülikooli juurde.
ALESi kõneisik Alex Mason ütles, et talle tuli selle ühingu moodustamise mõte tänavu märtsis:
"Ma osalesin üliõpilasesindajate valimisvõistlusel, kus kõik kandidaadid väljendasid oma poolehoidu valikabordile. Mulle oli selge, et sellised kandidaadid ei esindanud minu ega mu abordivastaste sõprade vaateid ülikoolilinnakus. Saades aru, et Aberdeenil on väga häälekas aborti pooldav fraktsioon, soovisin ma luua ülikooli juurde seltsi, mis pakuks abordivastastele tudengitele võimalust kokku saada ja arutada oluliste elueetika teemade üle."
Vastavalt AUSA nõuetele kogus Mason kokku enam kui kahekümne tudengi nimed, kes toetasid ALESi moodustamist. Aprillis esitasid nad oma taotluse ning jäid ootama – nad said AUSAlt vastuse peaaegu kuus kuud hiljem. "Nagu nüüdseks on teada, öeldi meile, et meie avaldus lükati tagasi, kuna meie olemasolu rikuks AUSA poolt 2017. aasta novembris vastu võetud aborti pooldavat poliitikat," selgitas Mason. Pärast äraütleva vastuse saamist esitas ta ülikoolile ka ametliku kaebuse:
"Meie järgmine samm oli algatada ametlik kaebuse esitamise protsess, mida ülikooli administratsioon võimaldab. Me leiame, et meie sõna- ja ühinemisvabadust piiratakse AUSA poolt ebaseaduslikult, mistõttu oleme palunud ülikoolil olla vahekohtunikuks selle tüliküsimuse lahendamisel. Me loodame sellele palvele peagi vastuse saada."
Arutelu edendamine kriitikute kiuste
Masoni sõnul on nende ühing saanud ka vihaseid e-kirju ja kommentaare oma Facebooki lehel. Kriitikutest hoolimata soovib ta aga edendada arutelu oluliste eetiliste küsimuste üle:
"Kui meile antakse ametlik tunnustus seltsina, siis ma eeldan, et meie kohtumistele võivad ilmuda ka protestijad. Meie eesmärgiks on rahuliku ja tsiviliseeritud debati lihtsustamine oluliste elu eetikat puudutavate teemade üle. Selleks tervitame kõikide tudengite lugupidavat osavõttu meie avalikest üritustest, isegi kui nad ei jaga meie abordivastast positsiooni. Neid, kes pürgivad ausameelselt teadmiste poole, ei peaks eriarvamused heidutama. Arusaamad muutuvad sageli teravamaks ja puhtamaks arutelu sulatusnõus."
Abordilobi katse opositsiooni vaigistada
John Deighani, Šotimaa Sündimata Laste Kaitsmise Seltsi (Society for the Protection of Unborn Children – SPUC-Scotland) juhataja sõnul näitab see keeld selgelt, et abordilobil on vajadus opositsioon vaigistada:
"Just ülikoolid peaksid olema kohaks, kus tuleks julgustada debatti ja arutelu. On väga kõnekas, et abordi pooldajad tunnevad vajadust nende vaigistamiseks, kes väljendavad nende omast erinevat arvamust. Loodame, et sõnavabadus võidutseb ning AUSA positsioon tühistatakse. Juhul kui aga ei juhtu, siis oleks see kaotus sõnavabadusele ja akadeemilisele vabadusele ning plekk ülikooli mainel."
Eliitülikoolid abordilobi ja seksuaalrevolutsiooni teenistuses
AUSA ekstreemne aborti pooldav poliitika keelab rahastada ja toetada abordivastaseid ühinguid ega luba neile pakkuda isegi platvormi oma ideede väljendamiseks. Samuti kasutavad nad rasedatest naistest rääkides mõistet "rasedad inimesed."
2017. aasta novembris asutatud AUSA poliitika kohaselt usub organisatsiooni nõukogu, et "juurdepääs abordile on fundamentaalselt kehalise autonoomia küsimus ning et AUSA peab võtma tugeva aborti pooldava seisukoha solidaarsuses rasedate inimestega riikides, kus abordile puudub vaba juurdepääs ning seisma abordi dekriminaliseerimise eest Ühendkuningriigis."
Samuti leiab AUSA nõukogu, et peaks viima läbi "kampaaniaid nõuandvate ühingute vastu ega pakkuma rahastust, toetust ega platvormi ühelegi ühingule, mis võib pakkuda nõu, mis läheb vastuollu kas AUSA enda või AUSA poolt soovitatud organisatsiooni/teenuse nõuandega." Ühtlasi leitakse, et "AUSA peaks seisma vastu elupooldavate materjalide ebamõistlikule väljapanemisele ülikoolilinnakus ning AUSA üritustel."
Kuigi Aberdeeni Ülikooli juurde ei lubatud moodustada elupooldavat ühingut, tegutseb selle juures aga näiteks organisatsioon Sexpression Aberdeen, mille liikmed käivad kohalikes koolides, et rääkida kuni 10-aastastele lastele seksist.
Lisaks Aberdeeni Ülikoolile, mis on vanuselt kolmas Šoti ülikool, keelas hiljuti ka Šotimaa teiseks vanim Glasgow Ülikool abordivastastel tudengitel ülikooli juurde oma ühingu moodustamise. Sama keeldu rakendati ka Strathclyde Ülikooli juures, kuid see tühistati käesoleva aasta oktoobris.
Aberdeeni Ülikool rajati 1495. aastal Aberdeeni piiskopi William Elphinstone'i poolt paavst Alexander VI loal ning ülikooli motoks on Initium sapientiae timor domini ehk "Jumala kartus on tarkuse algus."
Toimetas Martin Vaher