"Transsooline naine" (loe: end naiseks pidav mees) 18. juunil 2017 homoparaadil Sao Paulos, Brasiilias. Foto: marphotography/Bigstockphoto.com

BBC vahendab ühest briti telešõust alguse saanud ja seejärel sotsiaalmeedias lahvatanud tulist vaidlust selle üle, kas inimene, kes keeldub kohtingust nn transsoolise isikuga, käitub diskrimineerivalt ja "transfoobselt".

Arutelu sai hoo sisse populaarsest telešõust pealkirjaga "Celebrity Big Brother", kus tuntud inimesed pannakse ühte kohta kokku elama ning nende vestlusi ja tegevust jälgitakse 24 tundi ööpäevas.

Üheks saates osalenud isikuks oli endine teleajakirjanik India Willoughby, keda tunti enne nn transsoolisuse raja valimist meessoost isikuna.

Willoughby küsis teistelt saates osalenutelt nende kohtingueelistuste kohta, mispeale laulja artistinimega Ginuwine ütles, et kuigi ta on nõus minema kohtingutele naistega, ei nõustuks ta kohtinguga end naiseks pidava "transsoolise" isikuga.

 

Sellele järgnenud sõnavahetuse lõpetuseks tegi Willoughby Ginuwine'ile ettepaneku suudelda, millest viimane keeldus.

Sealt edasi tekkisid saates osalejate vahel tõsised lahkhelid, mis omakorda kandusid üle laiemasse ühiskondlikku vaidlusse peamiselt sotsiaalmeedias.

Kui ühed leiavad, et meestel peaks olema loomulik moraalne õigus mitte minna kohtingule inimestega, kes on sündinud mehena, ent peavad end naiseks, siis teised ei pidanud mingil juhul võimalikuks niisuguse seisukohaga nõustuda, kuna see olevat diskrimineeriv ja "transfoobne".

Näiteks üks aktiivselt sõnasõjas osalnud sallivusejünger toonitas, et "kui sul on seksuaalsed eelistused, mis välistavad lähisuhted transsooliste meeste või transsooliste naistega, siis sa oled transfoobne – see on fakt."

Ta lisas: "See, mida Ginuwine ütles, peegeldab niisuguse ignorantse inimese mõtlemist, kes pole transsoolise naisega olnud. Sellist ignorantsust toidab meedia, mis kujutab transsoolisi naisi sageli sensatsioonilisel moel, tugevakondiliste ja madalatämbrilise häälega."

Vaata seonduval teemal ka allolevat videolõiku.