Ukraina Harkivi rajoonis asuva Vovtšanski linna varemed, 5.09.2024 Foto: Scanpix

Väidetavalt soovib Ukraina valitsus teha lõpu sõjale Venemaaga ja on valmis ajutiselt loobuma eesmärgist saada tagasi kõik Venemaa poolt hõivatud territooriumid.

Saksamaa nädalalehes Spiegel 14. oktoobril ilmunud ülevaates kirjutatakse, et hetkel on Venemaa valduses rohkem kui 20 protsenti Ukraina territooriumist. Seni on Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi rahuplaanide lahutamatu osa olnud riigi territoriaalse terviklikkuse taastamine, vahendab Kiyv Independent

Spiegeli allikate sõnul käivad Ukraina valitsuses "tõsised arutelud" teemal, et tõenäoliselt tuleb kõikide territooriumite tagasi saamise eesmärke õgvendada.

"Me uskusime, et võit tähendab (Vladimir) Putini Venemaa tingimusteta alistumist," rääkis allikas Saksamaa ajakirjanikele.

Spiegeli ajakirjanikega rääkinud inimene tunnistas lisaks, et selline nägemus oli "ekslik" ja sõja lõpetamise kokkulepe pole võimalik ilma territooriumitest loobumiseta.

Kiievi võimaliku meelemuutuse taga võivad olla Venemaa edusammud Ida-Ukrainas ja Donald Trumpi võimalik Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste võitmine.

Samuti arvas allikas, et "olenemata sellest, kas valimised võidab Trump või Harris, Ameerika Ühendriigid taanduvad aeglaselt kuid kindlasti [Ukraina sõjast]".

Trump on lubanud valituks osutudes Ukraina sõja kohe ära lõpetada. Teisalt väitis Harris septembri lõpus, et Ukraina territooriumite loovutamise ettepanekud on Putini tahtmine, need tähendavad ohtlikku ja vastuvõetamatut allaandmist ning sedasi rahu ei tehta.

Venemaa väed kontrollivad osaliselt Ukraina Donetski, Luhanski, Hersoni ja Zaporižžja oblasteid. Samuti on Venemaa käes Krimmi poolsaar.

Kui käesoleva veebruaris näitasid küsitlused, et territoorimite ära andmise hinnaga pole valmis Venemaaga rahu sõlmima 65 protsenti ukrainlastest, siis juulis oli nii arvavaid inimesi 55 protsenti. 2023. aasta detsembris polnud rahu nimel Ukraina maid valmis loovutama 74 protsenti vastanuist.  

Toimetas Karol Kallas