Tänasel Kristuse ülestõusmise püha hommikul kärgatas Sri Lanka kirikutes ja hotellides kuus pommiplahvatust, millele järgnes hiljem veel seitsmes ning võimalik, et ka kaheksas. Rünnakutes on viimaste andmete kohaselt hukkunud vähemalt 359 inimest ning ligi 500 on saanud vigastada. Hetkeseisuga ei ole keegi rünnakute eest veel vastutust võtnud, vahendavad Reuters ja BBC.
Rünnaku objektideks langes kolm kirikut: Püha Antoniuse pühamu Kochchikades, Püha Sebastiani gooti stiilis katoliiklik kirik Katuwapitiyas, kus hukkunuid oli enam kui 50 ning evangeelne kirik riigi idaosas Batticaloas, kus oli meedia andmeil 25 hukkunut.
Hotellidest sattusid rünnakute alla Shangri La, Cinnamon Grand, Kingsbury ning veel neljas seni teadmata hotell, mis kõik asuvad Colombos.
Plahvatused, milledest mõnede puhul oli ametnike sõnul tegemist enesetapurünnakutega, tõid kaasa kohesed valitsuse poolsed piirangud liikumiskeelu ja sotsiaalmeedia blokeeringute näol. Kohalikel elanikel tule püsida kodus vahemikus kella kuuest õhtul kuni kella kuueni hommikul (kohaliku aja järgi).
Rünnak oli suunatud kristlaste ja turistide vastu
Kuus esimest plahvatust leidsid aset hommikul kui Kristuse ülestõusmispüha kirikuteenistused olid algamas ning rünnaku alla sattusid nii katoliiklased kui ka evangeelsed kristlased.
Kristlike koguduste sõnul on mõned ekstremistlikud budistlikud mungad neid viimastel aastatel üha rohkem ähvardanud. Viimasel aastal on olnud konflikte ka kohalike budistide ja moslemite vahel, kuna mõned fundamentalistlikud budistlikud kogudused süüdistavad moslemeid kohalikele islamiusu pealesurumises.
Eelmisel aastal leidis aset 86 kristlaste vastase diskrimineerimise, ähvardamise ja vägivalla intsidenti ning tänavu on teatatud 26-st sellisest juhtumist. Nende hulgas on ka üks 25. märtsil aset leidnud juhtum, kus budistlik munk üritas väidetavalt kristlaste pühapäevast jumalateenistust katkestada.
2012. aastal läbi viidud rahvaküsitluse andmeil on Sri Lanka 22-miljonilisest elanikkonnast on 70 protsenti budistid, 12,6 protsenti hindud, 9,7 protsenti moslemid ning 7,6 protsenti kristlased.
USA välisministeeriumi 2018. aasta Sri Lanka inimõiguste raporti kohaselt oli mõnedele kristlikele kogudustele ja kirikutele avaldatud survet jumalateenistuste lõpetamiseks, kui ametivõimud olid määratlenud neid "volitamata kogunemisteks". Raporti kohaselt üritasid budistlikud mungad ka regulaarselt kristlaste ja moslemite pühakodasid sulgeda.
Hetkeseisuga ei ole aga ükski rühmitus veel rünnakute eest vastutust võtnud.
Lisaks kohalikele hukkus rünnakutes ka vähemalt 27 välismaalast, kellede seas oli väidetavalt Ühendriikide, Ühendkuningriigi ja Hollandi kodanikke, vahendab Postimees. Praeguste andmete kohaselt nende seas eestlasi polnud.
Rünnakute järgselt kutsus peaminister Ranil Wickremesinghe kokku riikliku julgeolekunõukogu koosoleku.
"Ma mõistan tugevalt hukka täna toime pandud argpükslikud rünnakud meie rahva vastu. Ma kutsun kõiki srilankalasi üles jääma sellel traagilisel ajal ühtseks ja tugevaks," kirjutas ta sotsiaalmeedias.
Paavst Franciscus mõistis rünnakud hukka
Paavst Franciscus mõistis oma Vatikanis peetud traditsioonilises lihavõttepühade kõnes Urbi et Orbi (linnale ja maailmale – lad k) rünnakud hukka kui julma vägivalla ülestõusmispühi tähistavate kristlaste vastu.
Colombo peapiiskop kardinal Malcolm Ranjith'i sõnul on see "meie kõigi jaoks väga keeruline ja väga kurb olukord, kuna me ei osanud oodata, et selline asi võiks kunagi juhtuda ning eriti veel ülestõusmispühal."
Vahistatud on nelikümmend kahtlusalust
Rünnakutega seoses on Sri Lanka võimud vahistanud nelikümmend inimest, teatas peaminister Ranil Wickremesinghe täna õhtul. Seniste kahtlusaluste nimed on tema sõnul kohalikku päritolu, kuid uurijad üritavad kindlaks teha, kas ründajatel oli ka "ülemeresidemeid", vahendab The Telegraph. Kuigi pole endiselt selge, kes oli rünnakute taga, arvavad Sri Lanka võimud, et ründajateks võisid olla radikaalse äärmusliku islamistliku organisatsiooni liikmed.
Luureteenistuste ebaõnnestumine?
Wickremesinghe lubas ka uurida võimalikke luureteenistuste eksimusi seoses tänaste rünnakutega. Nimelt selgus, et kuigi luureteenistustel oli teavet, et üks vähetuntud islamistlik äärmusrühmitus võib kavandada rünnakuid kirikute vastu, otsustati sellele mitte reageerida – vastavat teavet ei edastatud ei peaministrile ega ka teistele valitsuse ministritele.
11. aprillil koostatud luureraporti kohaselt oli välisluureagentuur hoiatanud Sri Lanka võime võimalike rünnakute eest.
Rünnakute taga on rahvusvaheline võrgustik
Sri Lanka valitsuskabineti pressiesindaja Rajitha Senaratne sõnul oli rünnakute taga rahvusvaheline võrgustik.
"Me ei usu, et need rünnakud sooritati ainult kohaliku rühmituse poolt," ütles Senaratne. "Selle taga on rahvusvaheline võrgustik, ilma milleta need rünnakud ei oleks õnnestunud."
Sri Lanka president Maithripala Sirisena ütles, et riik üritab välisabiga rahvusvahelise võrgustiku tuvastada.
Toimetas Martin Vaher