Turvajõud inspekteerivad Püha Sebastiani kirikut päev pärast pommirünnakut, 22. aprillil 2019 Negombos, Sri Lankal. Foto: Scanpix

Sri Lanka valitsuse andmeil on eile ligi 300 ohvrit nõudnud rünnakute taga kohalik islamistlik äärmusrühmitus Rahvuslik Thowheeth Jama'ath (NTJ), mis tegutses arvatavasti rahvusvahelise võrgustiku toel, vahendavad Postimees ja Reuters.

Tundmatuks jääda soovinud politseiallika sõnul kuuluvad kõik 24 rünnakute järel vahistatud isikut islamistlikusse äärmusrühmitusse NTJ, mida on varasemalt seostatud näiteks vandalismiga budistlike kujude vastu.

Sri Lanka valitsuskabineti kõneisiku Rajitha Senaratne sõnul oli aga rünnakute taga veel ka laiem rahvusvaheline võrgustik.

"Me ei usu, et need rünnakud sooritati ainult kohaliku väikese rühmituse poolt," ütles Senaratne. "Selle taga on rahvusvaheline võrgustik, ilma milleta need rünnakud ei oleks õnnestunud. Uurime võimalikku rahvusvahelist toetust ja nende teisi sidemeid, kuidas nad valmistasid sääraseid pomme ja leidsid enesetapuvõitlejad."

Kohtuekspertide sõnul sooritasid seitse enesetapuvõitlejat kuus Sri Lankal korraldatud kaheksast ohvriterohkest rünnakust, milles hukkus teadaolevalt 290 inimest ning sai haavata ligi 500.

Sri Lanka president Maithripala Sirisena ütles, et riik üritab välisabiga rahvusvahelise võrgustiku tuvastada.

Kohalik luureteenistus ei võtnud hoiatusi piisavalt tõsiselt

Sri Lanka peaminister peaminister Ranil Wickremesinghe lubas uurida võimalikke luureteenistuste eksimusi seoses eilsete rünnakutega. Nimelt selgus, et kuigi luureteenistustel oli teavet, et üks vähetuntud islamistlik äärmusrühmitus [NTJ] võib kavandada rünnakuid kirikute vastu, otsustati sellele mitte reageerida – vastavat teavet ei edastatud ei peaministrile ega ka teistele valitsuse ministritele.

Täpsemalt avaldas Sri Lanka politseiülem juba 11. aprillil hoiatuse, et ühe välisluureagentuuri teatel kavandab NTJ rünnakuid kirikutele ja India esindusele.

"Mõned luureametnikud olid rünnakuohust teadlikud. Tuleb tõsiselt uurida, miks hoiatusi eirati," kirjutas telekommunikatsiooniminister Harin Fernando Twitteris.

Integratsiooniministri Mano Ganeshan'i sõnul oli tema ministeeriumi julgeolekutöötajaid hoiatatud, et kaks enesetapuvõitlejat võivad poliitikuid rünnata.

Toimetas Martin Vaher

Sri Lanka kirikutes ja hotellides korraldatud pommirünnakutes hukkus 359, vigastada sai ligi 500