Igor Dantšenko Twitteri konto. Foto: kuvatõmmis

Juuli lõpus kurikuulsa Steele'i toimiku põhiallikana paljastatud Vene kodanik Igor Dantšenko kohtus vahetult enne toimiku koostamist muuhulgas Vene energiaministeeriumi tippametniku ja kohaliku finantsajakirjanikuga. On võimalik, et kõige räigem toimiku väide oli aga endise FSB juhi poolt ette söödetud desinformatsioon.

Dantšenko identiteet paljastus juuli lõpus. Tegu on demokraatliku kaldega USA mõttekoja Brookings Institution analüütikuga, kes töötas ka endise Briti luuraja Christopher Steele'i heaks. Dantšenko ülesanne oli koguda demokraatide tellimusel valminud Steele'i toimiku jaoks Donald Trumpi kompromiteerivat materjali.

2016. aasta juunis kohtus Dantšenko toonase Venemaa energiaministeeriumi asejuhi Sergei Abishevi ning Vene finantsportaali Bankifin peatoimetaja Ivan Vorontsoviga, kirjutab Daily Caller. Dantšenko identiteedi paljastas anonüümne Twitteri kasutaja.

2017. aasta jaanuaris ütles Dantšenko FBIle, et oli juunis saanud Steele'i käest ülesande Trumpi kohta komprat koguda.

Dantšenko, Abishev ja Vorontsov kohtusid Peterburis toimunud rahvusvahelise ärikonverentsi raames, selgub toona Vorontsovi poolt Facebooki postitatud fotost. Mõni päev hiljem kirjutas Steele kokku esimese 17 memost, millest hiljem sai "Steele'i toimik". Esimene memo puudutas väidet, justkui oleks Kremlil video sellest, kuidas Trump lasi prostituutidel Moskva hotellis üksteise peale urineerida. Dantšenko püüdis väidet enda sõnul ise kontrollida, kuid hotelli töötajad talle seda ei kinnitanud.

Dantšenko tunnistas FBIle, et info pärines kahelt allikalt. Pole selge, kas tegu oli just Abishevi ja Vorontsoviga, aga ajajoon paistab sellele viitavat.

Abishev tunnistas Daily Callerile, et kohtumine toimus, kuigi tema väitel leidis see aset Moskvas ja oli "juhuslik". Vorontsov oli algselt nõus väljaandele kohtumist kommenteerima, kuid hiljem siiski keeldus, kuna ei soovinud enda sõnul oma sõbra kohta ilma tolle nõusolekuta ütlusi anda.

Demokraadid ning Steele'iga heades suhetes USA ajakirjanikud väitisid algselt, nagu oleks Steele'il olnud Kremli võimukoridorides usaldusväärsed allikad. Dantšenko ise tunnistas aga FBIle, et edastas Steele'ile kinnitamata kuulujutte, mida oli oma sõpradelt kuulnud. Dantšenko andis FBIle ütlusi, saades vastutasuks immuunsuse. Steele aga esitas neid väiteid kui kinnitatud infot.

Märkimisväärne on see, et Steele ise ütles USA välisministeeriumi töötajatele 2016. aasta oktoobris, et üks toimiku allikatest oli mingil moel endine FSB juht Vjatšeslav Trubnikov. Daily Calleri sõnul on võimalik, et Trubnikov andis infot väidetava juhtumi kohta prostituutidega edasi allikale, kes selle omakorda Dantšenkole edastas. Siinkohal tuleb märkida, et USA justiitsministeeriumi hinnangul võis prostituute puudutav lugu olla Vene luureteenistuste desinformatsioon.

Toimetas Jaanus Vogelberg