Liberaalina tuntud õuduskirjanik Stephen King arvas tänavusi filmiauhinna Oscari nominatsioone hinnates, et "kunsti kvaliteet peaks olema tähtsam kui mitmekesisus" ja sattus oma väljaütlemisega aktivistide kriitika alla.
Kui jaanuari keskel avalikustati Ameerika filmiakadeemia Oscari nominendid, siis tabas seda erinevusaktivistide kriitikalaviin. Akadeemiale heideti ette, et režissööride auhinnakandidaatide seas polnud mitte ühtegi naist ja paljudes kategooriates mitte ühtegi valgest erineva nahavärviga inimest, vahendab Fox News.
Selle peale võttis sotsiaalvõrgus Twitter Oscari vastuolude kohta sõna ka King: "Kirjanikuna võib mind üles seada ainult kolmes kategoorias: parim film, parim ekraaniadaptsioon ja parim algne stsenaarium. Mind mitmekesisuse küsimus – mis puudutab üksikuid näitlejaid ja režissööre – ei häirinud. […] Ma ei pea kunstiküsimustes mitmekesisust mitte kunagi oluliseks. Ainult kvaliteet on tähtis. [Kvaliteediga mittearvestamine] ja midagi muud moodi tehes, tundub mulle, oleks vale."
Peale sõnavõttu mattus King sotsiaalmeedias kriitikalaviini alla. Mõned arvamused olid siiski ka suhteliselt tagasihoidlikud.
"Ütlejat igati austades, kuid minu arust on nii arvamine üpris vale. Kui filme teevad värvilised inimesed, sõltumata kvaliteedist, vaadatavad enamuses valgetest meestest koosnevad institutioonid neist mööda. Tegemist on silmnähtava kallutatusega," leidis õppejõud, ajakirjanik ja progressiivne aktivist Morgan Jerkins.
"Härra, teie tööd austades siiski teie kui valge mees ei tohi nii arvata. Teie päralt on olnud rohkem eeliseid ja võimalusi kui mõnel värvilisel inimesel iganes. Viimaseid on ebaõiglaselt võimalustest ilma jäetud lihtsalt nende erineva nahavärvi pärast," pöördus Twitteri kasutaja David Weissman Kingi poole.
Kirjanik Laura Lippman kirjutas: "Lugupeetud, ma pelgan, et meritokraatia töötab ainult siis kui tegemist ei oleks kokkuleppemänguga."
Hiljem pidi King oma säutsu põhjendama: "Kõige tähtsam asi, mida me kunstnike ja loomeinimestena teha saame, on tagada, et kõigil oleks ühed ning samad võrdsed võimalused. Seda hoolimata nende soost, värvist või [seksuaalsetest] eelistustest. Täna on sellised inimesed väga alaesindatud ja seda mitte ainult kunstis. Sa ei saa võita auhindu, kui sind ei lasta mänguplatsile."
Näiteks neljas näitlejate kategoorias, pälvis ainukese värvilise inimesena peaosa eest filmis "Harriet" Oscari nominatsiooni mustanahaline näitleja Cynthia Erivo.
Oscarite auhinnatseremoonia toimub käesoleval aastal esmaspäeval 10. veebruaril.
King on eelnevalt regulaarselt väljendanud avalikkuse ees oma vasakpoolset maailmavaadet.
Toimetas Karol Kallas