Fintech-ettevõtte Transferwise üks asutajatest Taavet Hinrikus omandas värskelt osaluse Ühendkuningriigi Brexiti-vastases väljaandes The New European (Uus Eurooplane). Eestis rahastab EKRE kriitikust Hinrikus väljaande Levila tegevust.
The New European'i tiraaž on ligikaudu 20 000 eksemplari. Väljaanne asutati vahetult pärast Brexiti referendumit ning lugejatena võeti sihikule just referendumil ELi jäämist toetanud ehk nn remainerid.
"Olen uhke, et saan sellest osa võtta. Me vajame rohkem liberaalset, kuid tasakaalus paber- ja digimeediat," säutsus Hinrikus, kelle Twitteri päises on Transferwise'i kirjeldatud kui ettevõtet, mille "asutajad, ülesehitajad ja kasutajad on immigrandid."
Tehingu rahastajate hulgas on lisaks Hinrikusele näiteks kuni juunini New York Times'i ettevõtet juhtinud Mark Thompson ning endine majandusväljaande Financial Times toimetaja Lionel Barber. Samuti on 14 investori hulgas Iiri meediajuht Gavin O'Reilly. Väljaande peamiseks omanikuks ja juhiks saab selle asutaja Matt Kelly.
Uued omanikud plaanivad lehte tugevalt investeerida ning 2022. aastaks ka kasumisse jõuda. "New European on uhkelt eurofiilne, kuid seab tugeva ja sõltumatu ajakirjanduse esikohale," kirjeldas Kelly.
EKRE segas äritegemist
Eestis on Hinrikus koos IT-valdkonna ärimeeste Sten Tamkivi ja Ahti Heinlaga rahastanud väljaannet Levila, mis omakorda rahastab faktikontrolliportaali Klikisäästja. Mullu platseerus Hinrikus Äripäeva Rikaste TOPis 611 miljoni euro suuruse varandusega teisele kohale. Detsembris kurtis Hinrikus väljaandele Politico, et EKRE juhid ohustavat Eesti digiriigi kuvandit.
„Isiklikult mina olen selle pärast tohutult mures," ütles Hinrikus. „See, mida Mart Helme ja Martin Helme teevad, on viimase 30 aastaga ehitatud riigi süstemaatiline kahjustamine."
Hinrikus mainis Politicole ka konkreetselt Tallinnas 70 eri riigist pärit ligi 1000 inimesele tööd andva Transferwise'i ärihuve. "Siiani pole poliitikud meile ette jäänud, aga nüüd oleme jõudmas punkti, kus nad seda teevad," rääkis ta.
Toimetas Jaanus Vogelberg