Rootsi peaminister Stefan Lövfen. Foto: Scanpix

Kui endine riigiprokurör ja Eesti valitsuse Estonia katastroofi uurimiskomisjoni esimees Margus Kurm väidab, et laev põrkas ilmselt kokku Rootsi allveelaevaga, siis Rootsi tollane kaitseminister Anders Björck ütles eile õhtul Rootsi Televisioonile (SVT), et see ei ole usutav, vahendab Delfi. Enamik toona ja praegu vastutavatest poliitikutest aga vaikivad.

Björcki sõnul oli toona Rootsil kokku 12 allveelaeva ja kokkupõrke korral oleks tehtud raport kaitseväele ja valitsusele ja juhtunu kinnimätsimiseks oleks vaja olnud “tohutut operatsiooni”. Björck viitas aga, et ka teistel riikidel on allveelaevu, soovimata samas osutada “mingitele mõeldavatele riikidele”.

Katastroofi ajal välisministri positsioonil olnud Lena Hjelm-Wallén ütles aga Expressenile, et Eesti ei esitanud Rootsile õnnetusejärgsetel aastatel mingeid süüdistusi.

„Nüüd räägin ma oma koostööst ja oma suhetest oma välisministritest kolleegidega või välisministeeriumidega. Ei, mitte midagi sellist. Kas ekspertidel oli teistsugune diskussioon, selle kohta ma ei tea, minuga ei tõstatatud midagi esile,” ütles Hjelm-Wallén ja väljendas lootust, et asja uuritakse sügavamalt, uute uurimismeetoditega.

Eilse päeva jooksul ei õnnestunud Aftonbladetil ega Delfil saada asjaga seoses kommentaare ei toonaselt peaministrilt Carl Bildtilt, nädal pärast katastroofi peaministriks saanud Ingvar Carlssonilt, toonase valitsuse kommunikatsiooniminister Ines Uusmanilt, kes muuhulgas soovis vrakki betooniga katta, 2004. aastal Estonia teemaga tegelenud arenguministrilt Mona Sahlinilt ega samal ajal valitsust juhtinud Göran Perssonilt. Samuti ei jaganud peale lühikese pressiteate kommentaare praeguse Rootsi valitsuse liikmed eesotsas peaminister Stefan Löfveniga.

Toimetas Jaanus Vogelberg