Foto: bigstockphoto.com

Šveits kaalub kuni kolme aastaste vanglakaristuste kehtestamist neile, kes kütavad oma eluaseme soojemaks kui 19 kraadi, juhul kui riik on sunnitud Ukraina sõja tõttu gaasi kokku hoidma. Kaalutakse ka kuni 3068 euro suuruste trahvide määramist uute kokkuhoiureeglite rikkujatele.

Föderaalse rahandusosakonna kõneisik Markus Sporndli selgitas, et igapäevased trahvid võiksid alata 30 eurost ning küündida kuni 3068 euroni. Ettevõtted, kes tahtlikult ületavad oma gaasi piirnorme, võivad saada karistada, vahendab Daily Mail.

Lisaks ei tohi potentsiaalsete meetmete kohaselt temperatuurid gaasiküttega hoonetes olla kõrgemad kui 19 kraadi ning vett tohib soojendada kuni 60 kraadini.

Uute meetmete kohaselt ei oleks lubatud ka kiirgusküttekehad ning saunad ja basseinid peavad jääma külmadeks.

Meetmed on ära toodud rahvamajanduse tagamise föderaalseaduses, millele viitab ametlikus dokumendis majandusküsimuste föderaalosakond (EAER).

Raporti kohaselt on ennustatud, et uued väljapakutud meetmed võivad põhjustada hagisid ja vaidlusi, tekitades kohtutele tööd juurde ning tekitades valitsuse jaoks uue "hall ala", millega tuleb tegeleda.

Šveitsi kantonitel on aega kuni 22. septembrini, et uute potentsiaalsete meetmete osas oma murekohti esitada.

Raportis on ära toodud, et valitsust nõustav vanempolitseinik Fredy Fassler ütles neile, et nad "peaksid kehtestama ainult meetmeid, mida saab rakendada ning eelkõige kontrollida".

Ta ütles, et väljapakutud uusi meetmeid tuleks rakendada proportsioonitundega, rõhutades, et tema arvates ei peaks politsei käima ukselt uksele.

Fassler kasutas näitena koroonapandeemiat, mille puhul tekkis "pealekaebamise kultuur".

Tema seisukohti jagab ka Šveitsi Rahvapartei ridadesse kuuluv majandusminister Guy Parmelin, kes ütles uutele meetmetele viidates, et "me ei ole politseiriik". Samas võib tema sõnul politsei siiski teha pistelisi kontrolle, tagamaks, et inimesed uutest reeglitest kinni peaksid.

Fassler soovitas, et oleks mõistlikum arutada haldustrahvide määramist inimestele, selle asemel, et algatada kulukaid kriminaalmenetlusi.

Toimetas Martin Vaher