Šveitsis hakkas käesoleva aasta algusest kehtima seadus, mis lubab igal "intiimselt veendunud" kodanikul, et nende "päris" sugu ei vasta nende bioloogilise soole, seda 75 frangi eest muuta.
Kulus ainult neli päeva kui Šveitsis tuvastati esimene uue sooseaduse kurjasti ära kasutamine. Šveitsi päevaleht Luzerner Zeitung kirjutab, kuidas Luzerni linnast pärit mees muutis ametlikult oma sugu, et ta saaks "naisena" jääda pensionile 64 aastaselt, aasta varem, kui see on võimalik Šveitsi meestel, vahendab uudisteportaal ReMix.
1. jaanuarist kehtima hakanud seaduse alusel võib iga Šveitsi elanik, keda tabab "intiimne veendumus", et nad ei kuulu sukku, mis on kirjutatud nende passi ja riiklikesse andmebaasidesse, pöörduda ametivõimude poole ja nõuda nii oma registreeritud soo kui eesnime muutmist. Šveitsi riik soovib sellise kande eest saada 75 Šveitsi franki (72 eurot).
Väidetavalt käivad uue sooseadusega kaasas regulatsioonid, mis peaksid ära hoidma "silmnähtavalt kuritahtlike" avalduste esitamise, kuid päris elus ei kohusta ametnikke mitte keegi kontrollima kui "intiimsed" on asjasse puutuvate inimeste suguveendumused ja hea tahte põhimõttest lähtudes eeldatakse üldjuhul, et soovi avaldajal on soo muutmisega tõsi taga.
Muude probleemide hulgas on välja toodud, et uut süsteemi on võimalik näiteks ära kasutada meestel, kes ei soovi läbida kohustuslikku kaitseväe-, või tsiviilteenistust.
Näiteks võib 17. aastane noormees esitada soo muutmise avalduse ja sedasi pääseda kaitseväe teenistusest. Kui ta saab kolmekümne aastaseks, siis ta võib oma nime ja soo meheks tagasi muuta ning kõik on seaduse silmis korras. Kokku läheks selline sugude vahel pendeldamine inimesele maksma 150 franki.
"Transsoolaste" aktivistid nimetasid sellist asjade käiku "ebarealistlikuks". Vabaühenduse Transgender Network Switzerland (Transsooliste Šveitsi Võrgustik) esindaja Alecs Rechteri sõnul "tähendab soo muutmne inimeste jaoks, et nad peavad oma perekonna, töökaaslaste ja sotsiaalkindlustuse ees "kapist välja" tulema". Samas ta eitanud, et selline asjade käik võib osutuda võimalikuks.
Föderaalse justiitsteenistuse ametnik Michel Montini tunnistas samas juba eelmise aasta novembris, et soomuutmise süsteem on vigane ja nägi ette, et "inimesed hakkavad ennast naiseks kuulutama, et pääseda aasta varem pensionile".
Soo "muutmine" pole tulnud teemaks ainult kaitseväeteenistuse ja pensionite valdkonnas, vaid puudutab ka sporti. Näiteks Ameerika Ühendriikides konkureerib üha rohkem bioloogilisi mehi naiste spordialadel, nad püstitavad üha rohkem rekordeid ja võtavad bioloogilistelt naistelt ära neile ette nähtud ülikoolide stipendiumid.
Toimetas Karol Kallas