Euro möödus esimest korda kaheksa aasta jooksul USA dollarist maailmas kõige sagedamini kasutatud tehinguvaluutana. Viimati edastas Euroopa ühisvaluuta dollarit kõige sagedamini kasutatud tehinguvaluutana 2013. aastal.
Vastavad andmed pärinevad ülemaailmse pankadevahelise finantstelekommunikatsiooni ühingu (SWIFT) käest, mis haldab 11 000 finantsinstitutsiooni vahelisi ülekandeid enam kui 200 riigist üle maailma.
SWIFTi andmetel järgnesid eurole (37,8% kõikidest kannetest) ja dollarile (37,6%) sooritatud ülekannete koguarvu poolest Briti naelsterling, Jaapani jeen, Kanada dollar ning Hiina jüaan.
SWIFTi andmed on kõnekad ning peegeldavad teatud muutusi USA ja eurotsooni majanduslikus aktiivsuses. Tegemist on siiski vaid ühe näitajaga, mis mõõdab sooritatud tehingute arvu ning mitte tehingute mahtu rahalises vääringus.
Rahvusvahelise arvelduspanga andmetel on USA dollar jätkuvalt maailmas domineerivaks valuutaks, milles on nomineeritud umbes pool kõikidest rahvusvahelistest laenudest ning mis moodustab 61% maailma keskpankade reservvaluutadest. Samuti on riikide ülesest kaubandusest umbes pool arveldatud USA dollaris.
USA dollari unikaalne positsioon võimaldab Ameerika Ühendriikidel finantseerida süsteemset jooksevkonto defitsiiti (st USA impordib maailmast rohkem hüviseid kui ekspordib) ning omada muuhulgas erakordselt kõrgeid militaarkulutusi ja hegemoonilist positsiooni rahvusvaheliste suhete areenil.
Toimetas Adrian Bachmann