Ungari välisminister Péter Szijjártó. Foto: Objektiiv

Ungaris on tekitanud teatavat vastukaja Eesti peaministri meelepaha Ungari peaministri Viktor Orbáni ja Venemaa presidendi Vladimir Putini käepigistuse pärast. 

Eesti peaministri Kaja Kallase avaldus, milles ta kirjeldas oma meeleoluhäireid, mis teda väidetavalt tabasid peale Orbáni kohtumist Putiniga, pole midagi muud kui puhas silmakirjateenimine, vahendab Ungari välisministri Péter Szijjártó seisukohta Magyar Hirlap

"Pildid, kuidas Euroopa liidu liikmesriigi peaminister kätleb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, on "väga, väga ebameeldivad"," rääkis Kallas Reutersile antud intervjuus.

"Kuidas keegi saab suruda kurjategija kätt, kes peab kallaletungisõda ja eriti kui seda teeb riigi esindaja, millel on selline ajalugu, nagu Ungaril?" jätkas Eesti poliitik. 

Szijjártó vastas:

"Suure lugupidamisega, kuid see Kaja Kallas on see sama Kaja Kallas, kelle abikaasa kohta tuvastati hiljuti, et ta omas ettevõtet, mis tarnis Venemaal asuvale tehasele 30 miljoni euro eest tooraineid, tegi seda peale sõja algust ja hoolimata lahingutest."

Stark Logistics kuulus veel hiljuti osaliselt Kallase abikaasale Arvo Hallikule, kes on jätkuvalt ettevõtte nõukogu liige ja mis korraldas peale Ukraina sõja algust miljonite eurode väärtuses kaubavedusid Venemaale.  

Ungari uudistekanal jätkab Kallase keerutamiste kirjeldamistega, kuidas ta oma abikaasa äridest midagi ei tea ja kuidas ta on õnnelikus abielus.

Orbán on ainukene Euroopa Liidu riigijuht, kes osales 18. oktoobril Hiina Rahvavabariigi pealinnas Pekingis toimunud kolmandal Siiditee foorumil. Ta kohtus Venemaa presidendiga 17. oktoobril, et arutada kahe riigi vahelisi suhteid. 

Pekingis aset leidnud Orbáni ja Putini käepigistus on väidetavalt esimene Euroopa riigi juhi pildistatud kätlemine Putiniga peale Venemaa sissetungi Ukrainasse. 

Ungari peaministri ja Venemaa juhi kohtumist kritiseeris ka Ameerika Ühendriikide saadik Ungaris David Pressman, kes süüdistas Orbánit "ärikokkulepete anumises" ajal kui Venemaa ründab Ukraina tsiviilisikuid.  

"Ungari riigijuht otsustas seista koos mehega, kelle sõjajõud on süüdi Ukrainas toime pandud inimsusevastastes kuritegudes ja ta on meie liitlaste seas ainukene, kes sedasi teeb," kuulutas Pressman sotsiaalmeedias. 

Suursaadikule vastas Ungari peaministri kabineti direktor Balázs Orbán:

"Kui on küsimus, et kes ajab äri venelastega, siis ameeriklased peaksid oma kriitikat tublisti vaiksemaks keerama. Nad ostavad ainuüksi kaks korda rohkem tuumakütust kui nad tegid seda varem ja meil on olemas kogu nimekiri nende kaubavahetuse kohta."

Toimetas Karol Kallas