Inimesed mullu septembris Aarhusis migrandilainet tervitamas. Foto: Sergey Polezhaka, Reuters/Scanpix

Taanis on sattunud kriitikatule alla keskkool, kus õppetööd hakati viima läbi eraldi klassides rahvuse alusel. Tegemist on katsega peatada taanlastest õpilaste põgenemine teistesse koolidesse.

Aarhusi keskkoolis on praegu neli klassi, kus õpivad vaid immigrantidest vanemate lapsed, vahendab Breitbart viitega ajalehele Die Welt. Ülejäänud kolmes klassis õpivad kohalikud taani lapsed.

Tulenevalt sellest on kõlanud süüdistusi diskrimineerimises ja rassismis.

Taani meedias avaldatu alusel võib järeldada, et klasside lahkulöömise tegelik põhjus on kohalike taanlastest õpilaste võimalik üleminek teistesse koolidesse.

Kui 2007. aastal oli Aarhusi koolis sisserändajate seast pärit laias laastus iga neljas õpilane, siis tänavu on viiest neli kas ise immigrandid või immigrantidest vanemate lapsed.

Vasakpoolse organisatsiooni SOS mod Racisme presidendi Jette Mølleri hinnangul on “see puhas diskrimineerimine, kui inimesi sorditakse selle alusel, kas nad on valged või pruunid taanlased.”

Kooli direktor Yago Bundgaard pareeris kriitika, kinnitades, et “tegelikult on meie sihiks just diskrimineerimist ära hoida, kuna see võib nagunii esineda erinevate noortegruppide ja nende erinevate noorsookultuuride vahelises suhtluses.”

Migratsioonikriis on demograafilisi muutusi Euroopas üksnes kiirendanud. Aasta alguspoolel pidi üks kool Saksamaal tegelema samalaadse probleemiga, kui kohalikud sakslastest vanemad üritasid oma lapsi immigrantidest õpilaste rohkuse tõttu mujale õppima viia.

Vanemad väitsid, et immigrandid türanniseerisid ja tülitasid nende lapsi, rikkusid klassiruumis korda ning tegid õppimise teiste jaoks raskeks.

Olukorras, kus immigrandid võivad töötamist või vabatahtlikku tegevust vastutasuna riiklike toetuste eest pidada karistuseks, võivad nende väärtushinnangud kanduda edasi lastele ning mõjutada nii nende endi kui kaasõpilaste akadeemilisi tulemusi.

Nagu kirjutas Berlingske, seisneb probleemi põhiolemus selles, et Taani heaoluriik on ehitatud protestantlikule tööeetikale, mis on uustulnukatele vastuvõetamatu.

Taani puhul moodustavad väljastpoolt lääneriike saabunud immigrandid 84 protsenti sotsiaalabi saajatest.