Taani terviseamet kinnitab oma lehel koroonaviiruse kvalifitseerumist hooajaliseks haiguseks sarnaselt gripiga.
"Lähtudes eelnevast kogemusest eeldame, et Covid-19 on hooajaline haigus," kinnitab Taani terviseamet oma kodulehel. "See tähendab, et haigus ägeneb suure tõenäosusega sügisel ja talvel, täpselt nii, nagu me tunneme seda gripi puhul."
Ühtlasi soovitab terviseamet lasta end vaktsineerida alates 50-st eluaastast. Noorematele soovitatakse vaktsiini vaid siis, kui isikul on tõsine immuunpuudulikkus ja ka siis eeldatakse vaktsineerimise puhul arsti eelnevat soovitust.
"Lapsed ja noorukid on väga harva haigestunud tõsiselt koroona omikroni tüvega nakatumise korral. Seetõttu ei anta ka soovitust 5-17-aastaste laste ja noorukite vaktsineerimiseks, kuid neid võib vaktsineerida spetsiifilise meditsiinilise hindamise järel."
Taanlased olid esimesed, kes juhtisid tähelepanu vaktsineerimise ja verehüübimise probleemide seostele. Ühtlasi keelas Taani esimesena AstraZeneca vaktsiini kasutamise. Samuti viisid nad läbi uuringu maskide efektiivsusest ja tuvastasid, et statistilised näitajad maskide kasulikkusele ei osuta.
Taani seisukoht ja kogemus on hoopis teistsugune näiteks Saksa valitsuse retoorikast, kus tervishoiuminister Karl Lauterbach on mitmeid kordi hoiatanud raske koroonasügise ja -talve eest ning valitsus plaanib 1. oktoobrist taas näiteks ühistranspordis kehtestada maskikohustuse. Samuti rõhutakse igas eas inimeste vaktsineerimisele.
Ka Eestis soovitab teadusnõukoja juht Toivo Maimets minna ennast vaktsineerima, sõltumata east. "Esimene näpunäide on vaktsineerimine. Meil ei ole ühtegi paremat meetodit," on Maimets veendunud. "Kõik teised – distantsid, maskid, kätepesu, need aitavad, aga need aitavad natukene," nendib teadusnõukoja juht seni tõhusatena reklaamitud meetmete vähest kasu.
Toimetas René Allik