Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) korraldab täna kell 12 riigikogu hoone ees piketi sõnavabaduse kaitseks, et juhtida tähelepanu parlamendis esimesele lugemisele tulevale poliitilist tsensuuri jõustavale seadusele.
EKRE esimehe Martin Helme sõnul on kogu ühiskonnal aeg mobiliseeruda sõnavabaduse kaitseks, sest valitsuse esitatud karistusseadustiku muudatus, millega laiendatakse vaenukõne mõistet, on samm tsensuuri ja meelsuskontrolli suunas.
„Valitsuspoliitikute ilus ja uinutav jutt sellest, kuidas nüüd hakatakse ühiskonna vähemusgruppe diskrimineerimise eest kaitsma, on sihilik avalikkuse eksitamine. Juba praegu keelab nii Eesti põhiseadus kui ka karistusseadustik diskrimineerimise ja vaenu õhutamise. Valitsuse seadusemuudatus loob ilma selge definitsioonita „süüteo", mille abil on võimalik hakata panema inimesi vangi ükskõik milliste sõnavõttude eest, mis on tehtud suvaliste ühiskonnagruppide kohta, aga ka ükskõik milliste kriitilisemate sõnavõttute eest," ütles Helme.
"Niinimetatud vaenukõne seaduse näol on tegemist meie põhiseadusega üheselt vastuolus oleva seadusalgatusega, kuna põhiseadus tagab südametunnistus-, usu- ja mõttevabaduse. Ühtlasi tagab põhiseadus õiguse jääda truuks oma arvamustele ja veendumustele, öeldes selgesõnaliselt, et tsensuuri ei ole ja et igaühel on õigus levitada vabalt ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või ükskõik mil muul viisil. Kavandatav seadusemuudatus läheb vastuollu kõigi nimetatud põhiseaduse sätetega. Valitsuse poolt peale surutav meelsuskontroll on kiire tee totalitaarsesse ühiskonda. Kui anname võimule õiguse otsustada, milline sõnavõtt on lubatud ja milline mitte, siis on sisuliselt tegu tsensuuriga, mis hävitab ühiskonnas demokraatliku debati ja ohustab muuhulgas ka vaba ajakirjandust. Kui võim võtab endale õiguse hakata otsustama, mis sorti sõnavõtt on karistatav, siis on selge, et eelkõige kasutatakse seda õigust poliitilise opositsiooni vaikima sundimiseks. Pole kahtlust, et seda õigust hakatakse laialdaselt kasutama," ütles Helme.
Ta osutas, et riikides, kus analoogne seadus juba kehtib, kuritarvitatakse vaenukõne paragrahvi valitseva poliitilise ideoloogia jõustamiseks ning teisitimõtlejate kiusamiseks. „Igaüks, kes julgeb midagi kriitilist öelda näiteks homoideoloogia või immigratsiooni kohta, riskib kriminaalkaristusega, sest tema sõna võib tõlgendada vaenukõnena mingi ühiskonnagrupi suhtes. Tuletame meelde, et Soome endine siseminister Päivi Räsänen anti vaenukõnesüüdistusega kohtu alla Piibli tsiteerimise eest. Kui see seadus Eestis vastu võetakse, hakkame nägema kohtuprotsesse nii poliitikute, ajakirjanike, usutegelaste kui ka kõigi nende vastu, kelle maailmavaade ei ühti parajasti võimul olijate omaga. Selle eelnõu seaduseks vormumisel saab tühistamiskultuur sisse uue hoo. Me ei tohi seda lubada," ütles Helme.
„Peame ühiskonnana olema kategooriliselt vastu riigi katsetele piirata inimeste sõna- ja südametunnistusvabadust. Sõnavabadus on demokraatliku ühiskonna üks kõige olulisemaid alusväärtusi. Seetõttu teeb EKRE riigikogu fraktsioon ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ühtlasi kutsume Eesti avalikkust avaldama riigikogule survet, et valitsuse tsensuurieelnõu mitte kunagi seaduseks ei saaks," lisas Helme.
Toimetas Markus Järvi