Tartu Ülikooli teadurid Mari-Liis Madisson ja Andreas Ventsel kirjutavad, et populism ohustab demokraatiat siis, kui keerulistele probleemidele pakutakse lihtsustavaid lahendusi, mis seostuvad enamasti ka patuoina otsimisega.
"Tavaliselt viib see ühiskonna antagonistliku lõhestumiseni – ja pole vahet, kas tegemist on parem- või vasakäärmusluse, religioosse fundamentalismi või mõne muu lihtsat ja jõulist kultuurilis-poliitilist puhastust kuulutava ideoloogiaga," arvavad teadurid.
ERRi portaalis ilmunud TÜ teadurite artikkel on sissejuhatus Paides arvamusfestivalil korraldatavale arutelule "Äärmuslus – kas õhtumaade paratamatus?" Arutelu toimub laupäeval, 13. augustil ERRi alal.
Kommentaar. Objektiivi toimetus lisab, et TÜ teadurite populismi-definitsiooniga sajaprotsendiliselt kokku sobivaks näiteks on nii kooseluseaduse ebademokraatlik ja hea õigusloome tavasid rikkuv läbisurumine kui kabinetivaikuses otsustatud migrantide vastuvõtmine EL-i jaotuskava raames. Mõlemal juhul püüti kompleksseid probleeme lahendada lihtsustatud skeemi abil, eirates demokraatia põhireegleid ja suunates süüdistava kriitika patuoinaste (n-ö ksenofoobsete ja sallimatute inimeste) pihta, kelle hurjutamise ja demoniseerimise abil sooviti oma otsuseid moraalselt õigustada.