Foto: Piqsels

Hispaania teadlased on globalistlike fondide toel pannud toime teadusuuringu, mille eesmärgiks on Euroopas gaasipliitide kasutamise piiramise õigustamine.

Pea pool sajandit on teada, et gaasipliidid eraldavad lämmastik-dioksiidi (NO2). Hispaania Jaume I Ülikooli Terviseteaduste Kateedri teadlastel on väidetavalt õnnestunud terviseuuringute ja gaasipliitidega kodude NO2 taseme näitude sidumise toel anda hinnang, milline võiks olla Euroopa aastane gaasipliitide ohvrite arv, vahendab Euronews.  

13 Euroopa Liidu liikmesriigis ja Ühendkuningriigis läbiviidud mõõtmiste käigus tuvastati et keskmises gaasipliidiga kodus ületavad selle heitgaasid koos taustasaastega Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) õhukvaliteedi juhistes lubatud taseme.

"1978. aastal sai maailm esimest korda teada, et NO2 saaste on gaasipliite kasutavates köökides mitu korda suurem kui elektripliitidega köökides. Kuid alles nüüd osutus võimalikuks tuletada number, kui palju inimesi selle tõttu enneaegselt sureb," selgitas ajakirjanikele uuringut juhtinud teadlane Juana Maria Delgado-Saborit

Uuringut rahastas Euroopa Kliimafond (European Climate Foundation), mis on jõuline null-heitmete tuleviku õigustaja, mida rahastavad teiste hulgas Rockefellerite Sihtasutus ja pahemäärmuslasest miljardäri Michael Bloombergi heategevussihtasutus.

Uuringu käigus korraldatud mudeldamine näitas, et keskmises Euroopa kodus on õhus rohkem saastet kui WHO peab lubatavaks. Kõik saab alguse välisõhu saastatusest, aga gaasipliidid on just need, mis teevad kodus hingamise ohtlikuks.

Euroopas on gaasipliidid ligikaudu ühes kolmandikus kodudest ja sellistes elamistes on NO2 tase kõige kõrgem.

Riikidest on kõige ohtlikum kodus hingata Itaalias, Poolas, Rumeenias, Prantsusmaal ja Ühendkuninghriigis, kus gaasipliitide heitmete tõttu sureb kõige rohkem inimesi.

Koduse õhu saastet võimendab nii halb ventilatsioon kui pikalt toidu valmistamine.

Siseruumide õhu kvaliteet on Euroopas tõsine terviseteema, sest inimesed veedavad pea kogu oma aja siseruumides ja hoonetesse pääseb vähem värsket õhku, kuna need ehitatakse võimalikult õhutihedatena.

Lisaks on tuvastatud, et gaasipliitidest lekib metaani isegi siis kui need ei põle.

Kuidas arvutati välja surmaoht?

Uuringus kasutati kümneid terviseuuringuid, mis üritasid selgitada välja teatud NO2 tasemete juures astmasse haigestumise ja enneaegse surma ohu määra.  

2023. aastal korraldasid Hollandi teadlased ulatusliku hulka Euroopa riike hõlmava uuringu, milles mõõdeti NO2 taset nii elamutes kui välisõhus ja antud uuringu põhjal oli võimalik tuletada, milline on gaasipliitide mõju siseõhule.

Koos riikide valitsuste andmekogudega koostasid Hispaania teadlased piirkondlikud kaardid, mis näitasid gaasipliitidest tekkivat siseõhu NO2 saastet. Nend kaartide põhjal arvutati esimest korda välja hinnanguline NO2 saaste tõttu laste astmasse haigestumise määr. 

NO2 saastet vaadeldi põhjusel, et selle mõju tervisele on põhjalikult uuritud. Samas lenduvad gaasipliitide kasutamise käigus veel süsinikmonooksiidi (CO), benseeni, metanaali ja tahkete osakeste heitmed. Tõenäoliselt on osutatud ainetel mingi mõju tervisele, kuid teadlastel puudusid andmed nende tervisemõjude täpsemaks määramiseks.  

Mitte nii väga täpsetele andmetele toetudes hindavad teadlased, et gaasipliidid võivad põhjustada Euroopas aastas ümmarguselt 367 000 laste ja kõigis vanusegruppides kokku 726 000 astmajuhtumit. Nimetatud gaasidest on ainult CO kohta kindlalt teada, et sellel pole seost astmaga.

Euroopa Liit peab probleemi tõsiseks ja käesoleva aasta lõpuks on kavas kehtestada senisest karmimad nõuded gaasipliitide NO2 heitmetele.

Euroopa Liit ja Maailma Majandusfoorum soovivad kliima päästmise eesmärgil gaasipliidid kaotada

Euroopa Rahvatervise Liit (European Public Health Alliance; EPHA) utsitab sealjuures Brüsseli bürokraate, et need gaasipliidid kiirkorras kasutuselt kõrvaldaksid ja seaksid sisse toetused, mille toel inimesed saaksid minna üle puhtamatele pliitidele. 

EPHA suurimad rahastajad on Euroopa Liit, Euroopa Kliimafond, Healthy Food Healthy Planet (HFHP; tervislik toit hea tervise juures planeet) ja George Sorose Avatud Ühiskonna Sihtasutus.  

EPHA maailma rahvatervise poliitikate haldur Sara Bertucci arvab, et "liiga kaua on eiratud gaasipliitide ohte" ja võrdleb neid sigarettidega. "Nii, nagu sigaretid, on ka gaasipliidid väike tuli, mis saastavad inimeste kodusid" 

EPHA arvab, et nii, nagu valitsus aitas inimestel jätta maha suitsetamise, peaks see aitama vabaneda gaasipliitidest.

Liit soovitab gaasipliitidele kohustuslikus korras peale kleepida saaste eest hoiatavad sildid, millega kaasneksid üldsuse harimise kampaaniad.

Maailma Majandusfoorum avaldas 2022. aastal Stanfordi Ülikooli teadlaste läbi viidud uuringu, milles gaasipliite peetakse oluliseks tervise- ja kliimaohuks ning väidetakse, et gaasipliidil toidu valmistamise heitmed on ainuüksi Ameerika Ühendriikides sama suured kui poolel miljonil sisepõlemismootoriga autol.

Toimetas Karol Kallas