D-vitamiini kapsel. Foto: Piqsels

Iisraeli teadlased panid kokku põhjaliku tõestusmaterjali, et organismi D-vitamiini piisav tase hoiab ära raske haigestumise koroonaviirusesse ja sellest põhjustatud võimaliku surma.

Bar Ilani Ülikooli ja Galilea Meditsiinikeskuse teadlaste uuringust selgub, et D-vitamiinil on Covid-19 vastu nii tugev mõju, et haiguse kulgu on võimalik ennustada ainuüksi inimese vanuse ja organismi D-vitamiini taseme järele, vahendab Times of Israel.  

Kõnealuse vitamiini puudus seevastu suurendab märgatavalt haiguse raskuse ja elust lahkumise ohtu.

Uuringus vaadeldi Iisraeli kahte esimest Covid-19 lainet, mis leidsid aset ajal, kui Covid-19 vaktsiine veel inimeste peal ei kasutatud. Teadlaste sõnul hoiab D-vitamiin inimeste immuunsüsteemi korras ja tõhusana.

D-vitamiini puudulik tase inimeste organismis on kogu Lähis-Idas endeemiline, kus viiest inimesest neljal pole seda vajalikus koguses. Teadlaste sõnul aitab D-vitamiini profülaktiline tarvitamine hoida ära Covid-19 kõige raskemad mõjud. 

2021. aasta juunis avaldati esialgne uuring, milles näidati, et normaalse D-vitamiini taseme puhul ähvardas raske haigus ja surm ainult kolme protsenti Covid-19sse haigestunutest.

Samas uuringus leiti lisaks, et ebapiisava D-vitamiini tasemega inimesi tabasid 14 korda suurema tõenäosusega rasked Covid-19 haigusnähud. 

Teadlased soovitavad Covid-19 nakatumise ohu korral kõigil manustada toidu kõrvale D-vitamiini ja kui seda ei tehta just ebamõistlikult suurtes kogustes, siis ei kaasne sellega ka mingeid kõrvalnähte. 

Toimetas Karol Kallas