Texase osariigi Port Arthuri linna naftatöötlemistehas. Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide Texase osariik katkestas maailma suurima varahalduri BlackRocki ja hulga teiste finantsettevõtetega sidemed, kuna need ajavad osariigile vaenulikku ESG investeerimispoliitikat ning ei salli fossiilkütuseid.

Texase riigikontrolör Glenn Hegar avaldas 24. augustil nimekirja finantsettevõtetest, millel pole lubatud sõlmida osariigi asutuste ja kohalike omavalitsustega suuremat osa lepingutüüpidest, vahendab Breitbart

"ESG (keskkond, sotsiaalne [vastutus] ja ettevõtete haldamine/juhtimine; Environmental, Social and Governance) liikumine on loonud läbipaistmatu ja perversse süsteemi, milles mõned finantsettevõtted ei langeta enam otsuseid oma aktsiaomanike või klientide parimates huvides, vaid selle asemel kasutavad ära oma finantsjõudu, et suruda inimestele peale saladuslooriga kaetud sotsiaalset ja poliitilist agendat," kirjutas Hegar oma avalduses.

Eelmisel aastal võeti osariigi vabariiklaste enamusega seadusandja poolt vastu seadus, mis nõuab (osa)riigikontrolörilt finantsettevõtete, mis boikoteerivad fossiilkütuste ettevõtteid, nimekirja koostamist ja ajakohasena hoidmist.

Nimekirja koostamiseks kulus kontrolöri bürool mitu kuud ja uuriti rohkem kui 150 ettevõtet, kuidas need suhtuvad nafta- ja gaasitööstusesse.

ESGst suunatud rahapaigustusi peetakse üheks suuremaks süüdlaseks tänases energiakriisis ja hüppeliselt kasvanud energiakandjate hindades.  

Riigikontrolöri büroo vaatas samuti lähemalt investeerimisfondide tegevust ja ligi 350-l neist piirati samuti osariigi ametlike institutsioonidega äri tegemist.

"Meie uurimine keskendus pigem energiaettevõtete boikoteerimisele, mitte tervele ESG liikumisele. Uuringud paljastasid süsteemse läbipaistmatuse, mis peaks tegema murelikuks iga ameeriklase, hoolimata nende poliitilistest veendumustest. Eriti tuleb tähele panna mõne finantsinstitutsiooni kaksisoima, (double speak) kuidas nad avalikult võtavad sõna nafta ja gaasi kaevandamise vastu, kuid suletud uste räägivad need hoopis teistsugust juttu. Loodud nimekiri üritab anda ülevaate ettevõtetest, mis selliseid asju teevad ja luua selgus texaslastele, kelle maksudollareid võidakse kasutada osariigi majanduse kahjustamiseks," jätkas Hegar.

Texase osariik on California osariigi järel USA suuruselt teine majandus, mille sisemajanduse kogutoodang oli 2021. aastal kaks triljonit dollarit.

Toimetas Karol Kallas