Mõjuka USA majandusanalüütiku ja rohepöörde aktivisti Thomas Friedmani sõnul peab USA "Euroopa nafta-putinismist vabastamise" nimel kaevandama rohkem fossiilkütuseid.
Pealkirja "Putin sunnib eeloleval talvel inimesi valima toasooja ja söömise vahel" kandev kolumn ilmus 13. septembril New York Timesis (NYT).
"[Vladimir] Putin arvab, et ta on avastanud külma sõja, mida ta suudab võita. Ta üritab maagaasi ja naftatarnete katkestamisega sõna otseses mõttes Euroopa Liidu eeloleval talvel ära külmutada, survestades nii Liitu, et see Ukraina maha jätaks," alustas Friedman arvamuslugu.
"Ma tõesti soovin, et ma saaksin kirjutada, et Putin hakkab sellist taktikat kahetsema, sest nii muudab ta Venemaa Euroopa energiatsaarist Hiina energiakolooniaks. … Aga ma ei saa seda teha. Ma võiksin nii arvata juhul kui Ameerika Ühendriigid ja selle lääneliitlased lõpetaksid rohelises fantaasiamaailmas elamise, milles väidetakse, et räpastelt fossilkütustelt saab puhtale taastuvenergiale üle minna ainult ühe nupuvajutusega," jätkas New York Timesi [NYT] kolumnist.
"Minu [NYT] kolumn on 27 propageerinud puhast energiat ja kliimamuutuste ohjeldamist. Ma jätkuvalt pooldan kõike seda. … Kuid me ei saa soovida mingit tulemust kui me ei soovi selleks vahendeid," kirjutab Friedman.
"Ilmselgelt me ei ole pööranud vahenditele tähelepanu," rõhutas ta.
"Vaatamata viimase viie aasta kõigile tuule- ja päikeseenergia investeeringutele moodustasid fossiilkütused – nafta, gaas ja kivisüsi – 2021. aastal jätkuvalt 82 protsenti maailma primaarenergia kasutusest ja nende tarvitamine vähenes mainitud viie aasta jooksul ainult kolm protsenti. Ameerika Ühendriikides toodeti 2021. aastal 61 protsenti elektrist peamiselt kivisöest ja maagaasist, 19 protsenti tuumaenergiast ning ligikaudu 20 protsenti taastuvatest energiaallikatest."
Friedman jätkab: "Meil on ees pikk energiaülemineku periood ja me saame sellega hakkama ainult siis kui me järgime arukat ning pragmaatilist energiapoliitilist mõtlemist, mis omakorda toob kaasa suurema kliima- ja energiaturvalisuse."
"Paljude Euroopa inimeste ees on eeloleval talvel valik, kas süüa või kütta tuba."
"Kui me soovime, et nafta ja maagaasi hinnad oleksid mõistlikult madalad, soovime käitada USA majandust ja samal ajal aidata oma Euroopa liitlastel pääseda Venemaa kurjast haardest, samal ajal kiirendades rohelise energia tootmist – nimetame järgneva "energiatriaadiks" – on meil vaja üleminekuplaani, milles oleksid tasakaalus kliimaturvalisus, energiaturvalisus ja majanduslik turvalisus," leiab Friedman.
Friedmani sõnul tuleb kaevandada nii fossiilseid energiakandjaid kui toota tuuma- ja rohelist elektrit, mida kõike peaks valitsus seaduste ja regulatsioonidega toetama. "Meie jaoks on kõige tähtsam osa sellest – kui me soovime kiiresti laiendada maagaasi, nafta, päikese-, tuule-, maasoojuse-, vee- ja tuumaenergia tootmist – anda ettevõtetele (ja neid rahastatavatele pankadele), mis antud valdkondades tegutsevad, regulatoorne kindlus, et kui nemad investeerivad miljardeid, siis aitab valitsus neil kiiresti ehitada ka torujuhtmeid ning ülekandeliine, millega energia turule viia. Rohelistele meeldivad päikesepaneelid, kuid nad vihkavad ülekandeliine. Palju õnne, aga kuidas sedasi maailma päästetakse?"
"Kui meie süsinikuheitmetest vabanemise peamine teekond kulgeb läbi sõidukite elektrifitseerimise ja taastuvate elektritootmise allikate, on meil vaja palju rohkem ülekandelahendusi, mille kaudu elektrit ringi liigutada. Samuti on meil vaja palju suuremal hulgal maagaasist elektrit tootvaid varusüsteeme ajaks kui päike ei paista ning tuul ei puhu," kirjutab kolumnist.
USA tänane energiapoliitika peab olema demokraatia arsenal, mille abil purustatakse Euroopas nafta-putinism.
"Ma ei väsi kordamast: USA tänane energiapoliitika peab olema demokraatia arsenal, mille abil purustatakse Euroopas nafta-putinism. Arsenal, millest varustatakse meie liitlasi hädavajaliku nafta ja gaasiga, et Putin neid šantažeerida ei saaks. See peab olema majanduskasvu mootor, mis tagab ajal, kui me läheme üle madala süsinikusisaldusega majandusele, kõige puhtama ja odavama fossilkütuste energia. Sellest peab saama taastuva energiatootmise suurendamise avangard, et me jõuaksime nii kiiresti kui võimalik madalate süsihappegaasi heitmetega maailma," arvab Friedman.
NYTi kolumnisti sõnul kõik poliitikad, mis ei võimenda eelpool mainitud kuldset triaadi, muudavad inimesed haigemaks, vaesemaks ja nende elu ohtlikumaks.
Toimetas Karol Kallas