Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans on lõpetanud kõne Euroopa Sotsialistliku Partei konverentsil Portugalis, kus ta tõusis erakonna kandidaadiks Euroopa Komisjoni presidendi postile maikuistel Euroopa Parlamendi valimistel. Foto: Scanpix

Oma hiljutises kõnes Euroopa sotsialistidele hoiatas Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans "isehakanud autokraatidest rahvuslaste" eesmärgi eest "hävitada ja lammutada Euroopa."

"Ja nad usuvad, et sellest hävingust tõuseb taas tugevana tagasi rahvusriikide Euroopa," ütles hollandlane, kuid väljendas veendumust, et see "hävingutee" on "ennasthävitav".

"Sest te teate, et suur erinevus patrioodi ja rahvuslase vahel on see, et patrioot armastab kirglikult oma maad, on uhke oma maa üle, on uhke oma ajaloo üle ja tunneb samuti huvi teiste maade vastu ja ta tahab jagada oma maa kogemusi, kuna ta usub, et tal on midagi öelda. Aga ta tunneb samuti huvi teiste maade vastu.

Aga rahvuslased vajavad vaenlasi. Rahvuslane vihkab teisi maid. Sest see vihkamine on kütus, mis neid tagant tõukab.

Ja nad otsivad alati vaenlasi piiride tagant, aga ka seestpoolt."

Oma pikas sõnavõtus puudutas Timmermans paljusid probleeme, ka naiste omi.

Seejuures väitis ta end teadvat, "et paljud teist tahtnuks näha naist seismas siin, kus praegu seisan mina. Kahjuks ei saa ma seda teile pakkuda. Ainus, mida ma teile pakkuda saan, on meessoost feministi. Ja seda ma olen."

Kõne lõpuks viis Timmermans jutu oma noorimale tütrele.

Ta pajatas sellest, kuidas nad Hollandi ja Saksa piirialade elanikena paar aastat tagasi jalgratastel Heerlenist Aachenisse sõitsid ja silmasid ühes kohas piiril teise maailmasõja jäänuseid – betoontõketest, millega katsuti takistada pealetungivaid tanke.

Kui ta oli tol ajal 8-aastasele tütrekesele neid asju selgitanud, küsis too: "Issi, sa rääkisid piiridest. Mis on piirid?"

Toimetas Urho Meister

"Eurooplane olla on patriotism, rahvuslane olla on alkoholism"